Rosjanie wypowiadają wojnę największym serwisom VPN

Rosjanie chcą wykonać kolejny krok w kierunku totalnej kontroli nad krajowym internetem. Rząd zapowiedział zablokowanie dziewięciu największych serwisów VPN.

Rosja już od dawna dąży do realizacji planu jakim jest totalna kontrola nad krajowym internetem. Już jakiś czas temu słyszeliśmy o planach odcięcia się od globalnej sieci i stworzenia własnej, która będzie w pełni kontrolowana i cenzurowana przez Kreml. Na razie do całkowitego zrealizowania tego planu jest jeszcze daleka droga. Ale kolejny krok rządu pokazuje, że jest on sukcesywnie wdrażany.

Rosyjski rząd ogłosił właśnie wprowadzenie blokady popularnych serwisów VPN, umożliwiających użytkownikom anonimowe surfowanie w sieci. Blokada obejmie te usługi, których właściciele odmówili odcięcia swym użytkownikom dostępu do stron umieszczonych na rządowej czarnej liście. Blokada tychże usług wejdzie w życie w przeciągu najbliższego miesiąca.

Alexander Zharov sprawujący nad rosyjskimi firmami telekomunikacyjnymi potwierdził agencji Intefax, że blokada obejmie dziewięć największych usług VPN. Rząd zażądał wprowadzenia takiej blokady w sumie od 10 firm, dając im 30 dni na odpowiedź. Zgodę wyraziła jednak wyłącznie rosyjska firma Kaspersky, która po prostu nie miała wyjścia. Rosjanie wkrótce nie będą więc mogli korzystać m.in., z takich serwisów jak NordVPN, ExpressVPN, VyprVPN, TorGuard, IPVanish, OpenVPN, a także paru innych. Ich właściciele odmówili bowiem rządowi blokowania stron z dostarczonej czarnej listy.

Inne firmy nie tylko odmówiły wykonania polecenia, ale też zapowiedziały, że będą walczyły z blokadą ich usług na terenie Rosji.

darmowy VPN

OpenVPN

Źródło: Torrentfreak.com

You may also like...