iOS 17.4 już dostępne; wprowadza oczekiwane funkcje dla europejskich użytkowników

Apple udostępniło w tym tygodniu najnowszą aktualizację oprogramowania iOS 17.4, przeznaczoną dla smartfonów. Znajdziemy w niej wiele nowości, w tym od dawna oczekiwaną możliwość korzystania z zewnętrznych sklepów z aplikacjami.

Jeśli korzystacie ze sprzętu Apple, możecie już pobrać najnowszą wersję systemu iOS 17.4, którą amerykański koncern udostępnił swoim użytkownikom. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych aktualizacji tej platformy, jaka pojawiła się na przestrzeni ostatnich lat. Wprowadza bowiem wiele zmian europejskich klientów. Firma w ten sposób spełnia wymogi Ustawy o rynkach cyfrowych, która nakazuje dużym koncernom otwarcie swoich systemów na produkty i usługi konkurencji.

Nowe funkcje iOS 17.4 dla europejskich użytkowników

iOS 17.4 jest czwartą dużą aktualizacją iOS 17, który miał swoją oficjalną premierę we wrześniu 2023 roku. Oferuje wiele zmian dla klientów z Unii Europejskiej. Są to m.in. możliwość instalacji aplikacji z zewnętrznych sklepów, instalowanie konkurencyjnych przeglądarek internetowych, możliwość zmiany domyślnej przeglądarki, a także korzystanie z alternatywnych systemów płatności.

Szczególnie istotna jest zmiana, pozwalająca instalować aplikacje ze sklepów innych niż App Store, której od dawna domagali się użytkownicy iPhone’ów. Apple dotychczas blokowało taką możliwość, ale teraz zostało zmuszone do otwarcia się na alternatywne rynki oprogramowania. Użytkownik nie jest już więc przywiązany do oficjalnego źródła, zaś interesujące go programy może ściągać skąd tylko zechce.

Warto jednak pamiętać, że ta możliwość wiąże się z pewnymi ograniczeniami, o których Apple informuje na swojej stronie internetowej. Zmiany wymusiły na koncernie europejskie przepisy, a więc są one ograniczone tylko do terytorium Unii Europejskiej. Dla reszty świata wszystko pozostało bez zmian.

Oznacza to, że trzeba spełnić określone warunki, by móc korzystać z zewnętrznych sklepów. Jednym z nich jest ustawienie Apple ID na jeden z unijnych krajów oraz fizyczne przebywanie na terenie UE. Gdybyśmy jednak wyjechali z obszaru wspólnoty, musimy pamiętać, że utracimy dostęp do konkurencyjnych rynków z aplikacjami. Po opuszczeniu terenu Unii Europejskiej, tylko przez 30 dni będzie można korzystać z zainstalowanych w telefonie aplikacji oraz otrzymywać do nich aktualizacje. Potem stanie się to niemożliwe.

Co więcej, należy też pamiętać, że jeśli sklep, z którego pobraliśmy aplikację przestanie działać, program również czeka ot samo. To samo dotyczy sytuacji, gdy z telefonu usuniemy klienta alternatywnego sklepu.

Obsługa alternatywnych systemów płatności

Kolejną nowością jest możliwość korzystania z systemów płatności innych niż Apple Pay. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy przesiedli się z Androida na iOS i są już przyzwyczajeni do innych rozwiązań, np. Google Pay lub używanych od lat aplikacji bankowych. Ta zmiana sprawi, że wbudowany w telefon układ NFC, bez żadnych przeszkód będzie współpracował z alternatywnymi portfelami oraz aplikacjami bankowymi.

Przydatną opcją może być także umożliwienie użytkownikom instalacji innych przeglądarek, a także ustawienie ich jako domyślnej. Po zainstalowaniu nowej aktualizacji, Safari poinformuje nas o możliwości wyboru ulubionej przeglądarki, z której chcemy dalej korzystać.

Powyższe funkcje powstały wyłącznie do mieszkańców krajów Unii Europejskiej. iOS 17.4 oferuje jednak także kilka nowości stworzonych dla wszystkich. Wśród nich jest m.in. nowa opcja transkrypcji podcastów, w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim oraz niemieckim. Pozwala przełożyć całą rozmowę na tekst, z możliwością wyszukiwania słów kluczowych. Doszło też sześć nowych emoji, natomiast kilka już istniejących, doczekało się niewielkich zmian.

Aktualizacja przynosi też możliwość dodawania do playlist i biblioteki Apple Music oraz Apple Music Classical, za pomocą funkcji rozpoznawania muzyki. Dodano ponadto nowe informacje o stanie baterii, w tym . datę produkcji, liczbę cykli ładowania oraz datę pierwszego użycia. Z kolei funkcja identyfikacji połączeń, może teraz wyświetlać zweryfikowaną przez Apple nazwę firmy, logo i nazwę działu.

Aktualizacja iOS 17.4 może być niezwykle przydatna. Warto więc ją zainstalować, by móc chociażby korzystać z zewnętrznych sklepów z aplikacjami oraz innych systemów płatności.

iOS 17.4
Źródło: Apple

You may also like...