iOS 17.5 zadebiutował na smartfonach Apple, wprowadza kilka użytecznych funkcji

Apple udostępniło najnowszą aktualizację iOS 17.5. Nie znajdziemy w niej zbyt wielu nowości, aczkolwiek jedna z dostępnych funkcji może znacznie ułatwić pobieranie aplikacji.

Apple zwiększa tempo dostarczania użytkownikom kolejnych aktualizacji systemowych i właśnie wprowadziło na rynek kolejną wersję iOS 17.5. Nie znajdziemy w niej wprawdzie tylu nowych funkcji, co w poprzedniej iOS 17.4. Jedna z nich może jednak szczególnie zaciekawić europejskich użytkowników oraz deweloperów, udostępniających swoje aplikacje na Starym Kontynencie.

iOS 17.5 ułatwia pobieranie aplikacji

Ustawa o rynkach cyfrowych, wprowadzona niedawno na terenie Unii Europejskiej, wymusiła na Apple konieczność udostępnienia użytkownikom możliwości pobierania aplikacji z zewnętrznych źródeł. Nowa aktualizacja rozszerza tę opcję o strony internetowe. Dotychczas użytkownicy mogli ściągać programy ze sklepów innych niż App Store. Teraz mogą to zrobić bezpośrednio ze stron należących do deweloperów.

Dla posiadacza iPhone’a może to być znacznie wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nie musi już instalować aplikacji zewnętrznych sklepów. Po interesujący go program, może bowiem udać się bezpośrednio na witrynę jego twórcy.

Inna ze zmian wprowadzanych przez iOS 17.5, dotyczy usługi Apple News Plus. Wprowadza bowiem tryb online, a więc zapewnia dostęp do oferowanych treści nawet w przypadku braku połączenia z siecią. To przydatna opcja dla osób, które np. często podróżują i nie chcą korzystać z drogiego roamingu, albo wybierają się w miejsce, gdzie dostęp do Internetu może być poważnie ograniczony.

Aktualizacja przyda się również osobom obawiającym się stalkerów i śledzenia za pomocą lokalizatorów, takich jak Apple Airtag. Dzięki technologii Cross-Platform Tracking Detection, użytkownik otrzyma powiadomienie, jeśli system wykryje poruszający się wraz z nim lokalizator Bluetooth, którego nie posiada. Powiadomienie pojawi się niezależnie od systemu operacyjnego, z jakim sparowane jest urządzenie

Przydatną funkcją dostarczaną przez aktualizację, jest również możliwość przełączenia urządzenia w tryb naprawy. Dotychczas, gdy telefon wymagał wizyty w serwisie, użytkownik musiał wyłączyć na nim funkcję lokalizacji Find My. Apple twierdziło bowiem, że w przeciwnym wypadku jego naprawa nie będzie możliwa. To niestety wiązało się również z wyłączeniem funkcji blokady aktualizacji. Jest to ważna opcja, która zabezpiecza telefon przed kradzieżą, uniemożliwiając używanie iPhone’a z innym Apple ID. Teraz nie jest to już problemem. W aplikacji Find My dostępna jest nowa opcja „Usuń to urządzenie”, której użycie spowoduje przejście telefonu w tryb naprawy.

You may also like...