Ten pecet ma rozmiar smartfona i jest idealny do pracy oraz multimediów

Minisforum S100 to najnowsza propozycja dla osób, które chcą mieć komputer do pracy i multimediów, lecz nie lubią laptopów. Ten mały pecet ma spore możliwości i bardzo atrakcyjną cenę.

Kilkanaście lat temu pecety były tak duże, że z trudem mieściły się pod biurkiem. Rozwój technologii pozwolił jednak zminiaturyzować te urządzenia. Obecnie mają one rozmiary przeciętnego telefonu, nie tracąc przy tym wiele ze swoich możliwości. Takie urządzenia doskonale nadają się do pracy, nauki, a także jako domowe centrum multimedialne. Nie zajmują wiele miejsca, więc łatwo je ukryć, zaś zainstalowane w nich podzespoły gwarantują sporą wydajność.

Minisforum S100 kieszonkowym pecetem do pracy i zabawy

Ciekawym przykładem takiego sprzętu jest mini-PC Minisforum S100, który właśnie pojawił się w sprzedaży. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z powerbankiem. Ale to tylko pozory wynikające z niewielkich rozmiarów sprzętu, gdyż jest to w pełni funkcjonalny komputer.

Urządzenie ma wymiary 152 x 58 x 19.5 mm, a więc ma wielkość typowego smartfona, dzięki czemu łatwo jest go przenosić. Gdy natomiast położymy komputer przed telewizorem, używając w charakterze odtwarzacza filmów lub na biurku obok monitora, zupełnie nie będzie rzucał się w oczy. Jest przy tym całkiem wydajnym, ponieważ producent wyposażył go w procesor Intel N100 Adler Lake N, taktowany zegarem 1,8 GHz (3,4 GHz w trybie Boost), a także 8 GB pamięci LPDDR5-4800. Taka konfiguracja w zupełności wystarczy do pracy biurowej, a w wolnej chwili pozwoli odtworzyć film w wysokiej rozdzielczości.

Nie ma też obaw o to, że system chłodzenia może przeszkadzać w korzystaniu ze sprzętu. Minisforum S100 posiada bowiem pojedynczy wentylator, który współpracuje z radiatorem, pozwalając efektywnie usuwać powietrze z niewielkiej obudowy. Producent twierdzi, że w trybie spoczynku poziom hałasu wynosi 24 dB, natomiast pod obciążeniem rośnie maksymalnie do 43 dB. Nie jest to może cicho, ale nadal poziom hałasu jest akceptowalny.

Minisforum S100
Źródło: Minisforum

Praca z dwoma monitorami równocześnie

Mini PC dysponuje 256 GB pamięci UFS 2.1, przeznaczonej na pliki użytkownika. Oferuje maksymalną prędkość sekwencyjnego zapisu oraz odczytu danych, wynoszącą odpowiednio 850 MB/s oraz 260 MB/s. Niestety nie istnieje możliwość jej rozszerzenia, gdyż w obudowie nie ma na tyle dużo wolnego miejsca, by dało się tam zamontować dysk NVMe. Oczywiście zawsze można skorzystać z zewnętrznego dysku, ale użytkownicy zapewne woleliby mieć większą pojemność wbudowanego.

Akcesoria do komputera możemy podpiąć za pomocą dwóch portów USB 3.2 Gen2 Type-A oraz jednego portu USB 3.2 Gen2 Type-C. Natomiast zewnętrzny ekran podłączymy złączem HDMI 2.0. Można też wykorzystać port USB 3.2 Gen2 Type-C oraz złącze HDMI, by podpiąć do komputera dwa wyświetlacze 4K/60 Hz. Pozwala to wówczas pracować na dwóch monitorach równocześnie. Mamy również 2.5 Gigabitowy port Ethernet z obsługą technologii Power over Ethernet (POE). Pozwala to zrezygnować z dodatkowego zasilacza, gdyż zarówno prąd, jak i pliki, można przesyłać tym samym przewodem kablem. Gdy natomiast ktoś preferował łączność bezprzewodową, to komputer ma wbudowane Bluetooth 5.2 oraz Wi-Fi 6.

Minisforum S100
Źródło: Minisforum

Minisforum S100 jest gotowy do pracy od razu zakupie, gdyż w jego pamięci wewnętrznej zainstalowano system Windows 11. Gdybyście byli zainteresowani tym Mini PC, to sugeruję udać się na stronę producenta, gdzie można złożyć zamówienie. Komputer kosztuje 219 euro (ok. 760 zł).

Dodam jeszcze, że nie jest to jedyny tego typu produkt firmy Minisforum. W jej ofercie znajdziecie również nieco większy, choć dużo lepiej wyposażony model Minisforum MC560. Dzięki procesorowi AMD Ryzen 5 5600U oraz 64 GB pamięci RAM, może służyć do bardziej wymagających zadań.

You may also like...