iPhone 13 zaprezentowany. Znamy specyfikacje i ceny

Apple zaprezentowało dziś najnowsze smartfony z rodziny iPhone 13. Poznaliśmy ich dokładną specyfikację techniczną, a także ceny. Jak zwykle producent wprowadził w nim kilka ulepszeń, które powinny podnieść funkcjonalność oraz atrakcyjność sprzętu.

W kwestii wyglądu zewnętrznego żadnych rewolucji nie było. Mamy więc obudowę z płaskimi krawędziami oraz frontem Ceramic Shield, która dodatkowo oferuje wodoodporność IP68. Jak w przypadku poprzednich modeli, możemy więc nie obawiać się przypadkowego zalania telefonu, gdyż woda nie zrobi mu żadnej krzywdy.

iPhone 13 z jaśniejszym ekranem i mocniejszym procesorem

Nieco więcej dzieje się na tylnym panelu, gdyż mamy zupełnie inną stylistykę głównego aparatu IP13 i iP13 mini, w którym soczewki ułożono ukośnie. W poprzednich modelach umieszczono je standardowo, więc obecne ich ułożenie wprowadza nieco świeżości do stylistyki popularnego smartfona.

iPhone 13

iPhone 13 wyposażono w 6,1″ wyświetlacz, który znajdziemy również w modelu Pro. Model Pro Max dysponuje 6,7″ ekranem, natomiast mini posiada 5,3″ ekran. Oczywiście pozostawiono w nim notch, jednak według producenta jest obecnie o 20 procent mniejszy. Poza tym w modelach Pro i Pro Max zastosowano technologię ProMotion, która zapewnia większą częstotliwość odświeżania. Jest ona dynamiczna i można ją zmieniać od 10 Hz do 120 Hz, w zależności od potrzeb.

Wyświetlacz jest obecnie jaśniejszy, gdyż maksymalny poziom jego jasności wynosi 1200 nitów. Natomiast jasność w przypadku użytkowania na otwartym terenie to 800 nitów. Ekran ma również True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, HDR10 i gamut kolorów P3. Modele Pro i Pro Max mają natomiast ekrany Super Retina XDR OLED.

iPhone 13

Pod maską smartfona znajduje się najnowszy układ A15, który składa się z 15 mld tranzystorów oraz posiada szybszy 6-rdzeniowy Neural Engine. Producent deklaruje, że układ ma o 50% szybsze CPU oraz 30% szybsze GPU, a dodatkowo posiada podwójną pamięć cache. Wyposażono go także w nowy koder i dekoder filmów, nowe ISP, silnik wyświetlania obrazu oraz Secure Enclave.

Wreszcie można robić zdjęcia makro

Zastosowane tu technologie zaowocowały nie tylko większą wydajnością, ale też mniejszym zużyciem energii. Producent twierdzi, że iPhone 13 działa o 2,5 godziny dłużej od swego poprzednika, zaś 13 mini o 1,5 godziny dłużej.

Jeśli chodzi o aparaty, to iPhone 13 oraz mnini posiadają 12 MP aparat szerokokątny z zupełnie nowym sensorem 1.7um oraz przysłoną f/1.6, dzięki której do matrycy dociera o 47% więcej światła. Jest także ultra szerokokątny aparat z przysłoną f/2.4 oraz 120-stopniowym polem widzenia.

Pro oraz Pro Max dysponują potrójnym aparatem z nowym teleobiektywem oferującym 6-krotny zoom optyczny. Fanów zdjęć makro ucieszy natomiast informacja, że smartfony po raz pierwszy umożliwiają wykonywanie takich zdjęć już z odległości 2 cm. Producent zadbał też o nowe tryby pracy aparatu, a więc mamy m.in., nagrywanie wideo 4K/60 kl./s ze wsparciem Dolby Vision, Deep Fusion, selfie w slo-motion, oraz memories dostępny w iOS 15. Oczywiście nie brakuje w nich również nowego trybu Cinematic oraz trybów zdjęć nocnych i portretowych. Przednia kamera to 12 MP TrueDeep.

iPhone 13

Smartfony iPhone 13 wyposażono w większe baterie. Standardowy model ma 3095 mAh, mini – 2406 mAh, Pro – 3095 mAh, zaś Pro Max wyposażono w 4352 mAh akumulator. Wszystkie modele można ładować z prędkością 20 W lub bezprzewodowo z prędkością 15 W, za pomocą MagSafe. Oczywiście ładowarki nie dostaniemy w zestawie i trzeba ją sobie dodatkowo kupić.

iPhone 13 w przedsprzedaży będzie dostępny już 17 września, a 24 września trafi do sklepów w cenie 799 dolarów za podstawową wersję ze 128 GB pamięci. Model mini kosztuje 699 dolarów. Wersja Pro zaczyna się od 999 dolarów, zaś Pro Max o wydatek 1099 dolarów.

Źródło

You may also like...