iPhone Digital Key: auto otworzymy nawet z padniętą baterią
Podczas WWDC poznaliśmy szczegóły działania funkcji Digital Key, zmieniającej iPhone’a w kluczyk do auta. Nawet gdy padnie nam bateria, dostęp do auta będzie nadal możliwy.
iOS 14 dostarczy wiele nowych funkcji, a jedna z nich powinna zainteresować posiadaczy samochodów. Opcja nazywa się Digital Key i umożliwia przekształcenie iPhone’a, w kluczyki do pojazdu. Wówczas telefonem będzie można nie tylko odblokować zamki, ale też podejrzeć status pojazdu, jak ilość paliwa pozostałego w baku, jego lokalizacja itp.
Digital Key zmieni sposób dostępu do auta
Pomysł zastąpienia kluczyka smartfonem jest interesujący, ale też ryzykowny. Baterie w pilotach działają przez lata, więc nie ma ryzyka, że jej wyczerpanie zablokuje dostęp do pojazdu. Nadal będziemy bowiem mogli otworzyć go za pomocą grota umieszczonego w pilocie. Ze smartfonami jest jednak zupełnie inaczej, ponieważ bateria tych urządzeń wyładowuje się dość szybko. Co wówczas zrobimy, gdy tak się stanie?
Podczas WWDC 2020 podano więcej szczegółów działania funkcji Digital Key, która niedługo trafi do użytkowników. Technologia opiera się na module NFC, który od lat wykorzystują producenci samochodów, umożliwiając zastąpienie kluczyka np., specjalną kartą.
Udostępnianie kluczyka z ograniczeniami
System daje nam całkiem spore możliwości korzystania z pojazdu. Podobnie jak w elektronicznych zamkach do mieszkań, możemy udostępniać kluczyki do samochodu innym osobom. W razie potrzeby pięć naszych kontaktów w iMessage będzie miało zagwarantowany dostęp do pojazdu.
Każdy kluczyk może mieć także indywidualne ograniczenia, jak prędkość maksymalna, ilość dostępnych koni mechanicznych, maksymalna głośność radia, ustawienia kontroli trakcji itp. W ten sposób rodzice dając dzieciom dostęp do samochodu, zadbamy o to, by nie jeździły zbyt szybko. A gdy syn lub córka nabroi, można łatwo cofnąć dostęp do kluczyka.
Nie musimy też martwić się, że wyładowana bateria smartfona uniemożliwi dostanie się do pojazdu. Apple zapewnia, że rezerwa mocy, w zależności od modelu pozwoli otworzyć drzwi przez maksymalnie pięć godzin.
Wystarczy zbliżyć telefon do klamki by odblokować drzwi, a gdy położymy go na bezprzewodowej ładowarce, będziemy mogli uruchomić silnik. Po aktywacji trybu Express Mode, odblokowanie drzwi oraz uruchomienie silnika nie będzie wymagało odblokowania samego smartfona. Oczywiście jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo i nie chcemy, by złodziej po kradzieży telefonu mógł również odjechać autem, możemy dodatkowo zabezpieczyć sprzęt. Wówczas funkcja będzie wymagała autoryzacji użytkownika za pomocą Face ID, Touch ID lub kodu.
Pierwszymi pojazdami kompatybilnymi z funkcją Digital Key, będą modele firmy BMW, a szczególnie najnowsza Seria 5. Oczywiście na tym modelu się nie skończy. Firma zapewnia, że będą ją obsługiwały wszystkie pojazdy z jego oferty.
Technogadżet w liczbach