iPhone naruszy patenty Imagination Technologies?

Apple może wkrótce mieć na karku kolejny spór patentowy związany ze smartfonem iPhone. Tym razem stroną przeciwną może być firma Imagination Technologies, której procesory graficzne posiada na wyposażeniu jej sprzęt.

Apple od dłuższego czasu stara się uniezależnić od dostawców podzespołów dostarczających elementy do produkcji iPhone’ów. Z biznesowego punktu widzenia taka strategia byłaby dla firmy bardzo korzystna. Pozwoliłaby uzyskać większą kontrolę nad produkcją smartfonów, a także obniżyła koszty ich wytwarzania.

Kilka dni temu przedstawiciele Apple oświadczyli, że firma w ciągu dwóch najbliższych lat zamierza opracować własny chip graficzny, którego otrzyma iPhone. Taka deklaracja nie spodobała się firmie Imagination Technologies. Przedsiębiorstwo produkuje obecnie procesory graficzne dla amerykańskiego koncernu.

Apple było jej największym klientem, dlatego po zapowiedzi rezygnacji z jej produktów, kurs akcji Imagination Technologies spadł o połowę i zalicza kolejne spadki. Firma musi więc walczyć o przetrwanie. Zamierza więc sprzedać swe dwa działy, a oprócz tego chce wyciągnąć trochę pieniędzy od Apple.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że koncern z Cupertino nie będzie w stanie opracować nowego układu graficznego, bez naruszenia przynajmniej części posiadanych przez nią patentów. Imagination Technologies spotkało się więc z Apple, by dość do porozumienia, które pozwoliłoby zarobić na udostępnieniu licencji.

Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że nie udało się osiągnąć satysfakcjonującej umowy. Wskazują również, że Apple nie przedstawiło żadnych przekonujących dowodów na poparcie twierdzenia, że jego nowy procesor graficzny nie będzie wykorzystywał technologii należącej do Imagination Technologies, nie naruszy jej patentów i własności intelektualnej. A przy jego projektowaniu nie zostaną wykorzystane poufne informacje.

Dla Imagination Technologies koniec współpracy z Apple może skończyć bankructwem. 60 procent dochodów firmy pochodzi bowiem z opłat licencyjnych z GPU używane w produktach Apple.

iPhone

Źródło: Theverge.com

You may also like...