Apple mogło stracić miliony na programie wymiany baterii

Tim Cook uważa, że program darmowej wymiany baterii w smartfonach iPhone, może być przyczyną słabej sprzedaży nowych smartfonów. Łącznie skorzystało z niego aż 11 mln osób.

Jakiś czas temu rozpętała się niemała afera, gdy Apple oficjalnie przyznało się do ograniczenia wydajności starszych smartfonów. Firma potwierdziła, że w celu oszczędzania baterii, jej smartfony obniżają taktowanie zegara procesora. Przez to spadała również wydajność całego sprzętu. Firma tłumaczyła swe postępowanie dbałością o komfort użytkowników, chcąc w ten sposób zapobiec nagłym wyłączeniom telefonów.

Klienci amerykańskiej firmy odebrali to jednak zupełnie inaczej. Wielu uważało bowiem, że koncern w ten sposób wymusza na nich zakup nowego modelu. Klienci mylnie sądzili, że ich stary telefon działa coraz gorzej i czas na jego wymianę. Szybko posypały się więc zbiorowe pozwy, które wymusiły na koncercie uruchomienie programu wymiany baterii. Nie był wprawdzie całkowicie darmowy, choć firma obniżyła koszty tej operacji do zaledwie 29 dolarów.

To jednak wystarczyło, by zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania amerykańskiej firmy, gdyż do programu zgłosiło się aż 11 mln osób. Zwykle firma rocznie wymienia około 1-2 mln baterii, więc to niezwykle klarownie obrazuje popularność inicjatywy.

Okazuje się jednak, że pomysł który miał udobruchać wściekłych klientów, mógł uderzyć rykoszetem w samego producenta i negatywnie odbić się na wynikach finansowych. Ludzie woleli bowiem zapłacić niecałe 30 dolarów za wymianę baterii i nadal wykorzystywać posiadany iPhone, zamiast kupić nowy model. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż wydanie niemal tysiąca dolarów na najnowszy iPhone. Zdaniem Tima Cooka, program wymiany baterii mógł więc stać się jedną z przyczyn zmniejszenia sprzedaży smartfonów.

Na szczęście dla Apple, program zakończył się oficjalnie w zeszłym roku i obecnie wymiana baterii znowu kosztuje 79 dolarów. Nie oznacza to jednak, że kłopoty Apple się skończyły, choć na pewno firmie ubył jeden problem.

iPhone

Źródło: 9to5mac.com

You may also like...