iPhone’y przesyłają do Apple historię połączeń

Rosyjska firma Elcomsoft zajmująca się cyfrową kryminalistyką twierdzi, że iPhone’y mają zainstalowane tajne oprogramowanie, które przesyła na serwery Apple, całą historię połączeń użytkownika.

Kilka dni temu eksperci odkryli, że tanie chińskie smartfony OEM, mają zaszyte oprogramowanie szpiegowskie. Co kilkadziesiąt godzin przesyła ono na serwery takie informacje jak lista kontaktów, SMS’y oraz inne dane znajdujące się w pamięci sprzętu.

Okazuje się jednak, że użytkowników szpiegować może nie tylko tani sprzęt wyprodukowany w Państwie Środka, ale też markowe urządzenia znanego producenta. Rosyjska firma Elcomsoft, która specjalizuje się w cyfrowej kryminalistyce twierdzi bowiem, że iPhone’y bez wiedzy użytkownika, przesyłają na serwery Apple całą historię jego połączeń.

Dzieje się to automatycznie, gdy użytkownik aktywuje synchronizację sprzętu z usługą iCloud. Dane są wówczas przesyłane, bez powiadamiania o tym fakcie posiadacza telefonu. A trafiają tam informacje zarówno o połączeniach wykonanych, jak i odebranych. Lista zawiera m.in. datę połączenia, godzinę, czas trwania, a nawet numery telefonów naszych rozmówców. Dotyczy to także połączeń odrzuconych oraz nieodebranych.

Vladimir Katalov, dyrektor generalny firmy Elcomsoft podkreśla, że dzieje się tylko w przypadku aktywowania usługi iCloud. Natomiast Apple przechowuje wspomniane dane na swych serwerach przez okres czterech miesięcy. Zdaniem Katalova, działanie firmy stanowi dużą korzyść dla przedstawicieli organów ścigania. Normalnie musieliby takie dane uzyskiwać od operatorów komórkowych, zdobywając wcześniej odpowiednie nakazy.

Co gorsza, Apple gromadzi nie tylko logi standardowych połączeń. Ale też logi z połączeń głosowych i wideo, wykonywanych za pomocą usługi FaceTime. Dzieje się to regularnie już od premiery systemu iOS 8.2, który miał premierę w marcu ubiegłego roku.

W przypadku iOS 10, ilość zbieranych danych stała się znacznie szersza. Przesyłane są nawet logi z aplikacji trzecich, takich jak WhatsApp, Skype czy też Viber.

Apple potwierdziło, że logi połączeń rzeczywiście synchronizowane są z usługą iCloud i robi to celowo. Firma zapewnia, że sychronizacja danych jest zamierzona ze względu na wygodę klientów, którzy dzięki temu mogą oddzwaniać do rozmówców z różnych urządzeń. Przedstawiciel koncernu zapewnił też, że dane są szyfrowane hasłem użytkownika i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu.

Apple

Źródło: Theintercept.com

You may also like...