Elektryczny Jaguar I-PACE z technologią Waymo

Należące do Google Waymo zajmujące się projektowaniem samojeżdżących pojazdów, nawiązała współpracę z firmą Jaguar. Dzięki tej współpracy powstanie elektryczny Jaguar I-PACE, wyposażony w najnowszą technologię autonomicznej jazdy.

Projekt będzie bazować na zapowiedzianym w zeszłym miesiącu nowym modelu I-PACE, który jest pierwszym w pełni elektrycznym pojazdem brytyjskiej marki. Samochód może wzbudzić duże zainteresowanie klientów preferujących ekologiczne auta, którzy lubią równocześnie nowinki technologiczne.

Jeśli chodzi o cenę, to standardowy model wyposażony w 395 KM napęd z systemem szybkiego ładowania, będzie tańszy niż Tesla Model X. Na razie można go zamawiać, a pierwsze egzemplarze będą do odbioru już tego lata. W tej wersji będziemy jednak musieli samodzielnie chwycić za kierownicę. Wersja autonomiczna pojawi się bowiem dopiero za jakiś i będzie zapewne sporo droższa. Na razie Waymo chce więc wykorzystać te pojazdy w charakterze taksówek, które samodzielnie zaczną wozić pasażerów.

Samochód wymagał od projektantów wiele pracy, gdyż trzeba było zmieścić na jego pokładzie mnóstwo baterii. Zasilają one bowiem nie tylko zespół napędowy pojazdu, ale też komputery sterujące autonomiczną jazdą. Baterie umieszczono więc pod podłogą, natomiast silniki napędzające koła, przesunięto w rogi płyty podłogowej. To pozwoliło wygospodarować więcej miejsca, które nie będzie jednak w całości dostępne dla pasażerów, gdyż część zajmie elektronika, sensory oraz wspomniane komputery. Te wymagają sporo mocy, dlatego zasięg pojazdu na jednym ładowaniu, wyniesie maksymalnie 380 km.

Jaguar I-PACE posiadać ma napęd na cztery koła, lecz bez tradycyjnego wału napędowego łączącego obie osie. Każda z nich będzie zasilana własnym silnikiem, a sterowaniem obu osi zajmie się elektronika.

Testy autonomicznego SUV’a rozpoczną się jeszcze w tym roku. Do użytku wejdzie on jednak najwcześniej w 2020 roku. W ciągu pierwszych dwóch lat Waymo zamierza wyprodukować około 20 tys. egzemplarzy tego autonomicznego pojazdu.

Jaguar I-PACE

Źródło: Slashgear.com

You may also like...