Kolejne problemy Huawei i ZTE. Japonia może zrezygnować z używania ich sprzętu

Jak donosi Reuters, japoński rząd może wprowadzić zakaz używania sprzętu ZTE i Huawei w państwowej administracji. Powodem są obawy o bezpieczeństwo.

Całkiem niedawno administracja Trumpa wystosowała apel, w którym zachęca państwa do rezygnacji z wykorzystywania sprzętu chińskich firm ZTE i Huawei. Proponowała nawet pomoc finansową, jeśli państwa zdecydują się wymienić urządzenia sieciowe na produkty innych firm. Amerykanie uważają bowiem, że sprzęt obu koncernów może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, gdyż wykorzystywany jest do szpiegowania przez chiński rząd.

Być może tego apelu posłucha niebawem Japonia. Jak donosi Reuters, tamtejszy rząd planuje wprowadzenie zakazu używania w administracji sprzętu wymienionych firm. Powodem tej decyzji jest chęć zapobiegnięcia hakerskim atakom oraz wyciekowi ważnych danych. Doniesienia są oczywiście nieoficjalne, zaś rzecznik rządu Yoshihide Suga odmówił ich komentarza.

Jeśli jednak faktycznie Japonia zrezygnuje z używania sprzętu Huawei oraz ZTE, to nie będzie jedynym krajem, który tak postąpi. Poza USA, podobne decyzje podjęły również władze Australii oraz Nowej Zelandii. A dodać należy, że wymienione firmy są jednymi z największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego na świecie.

Podobne zakazy wprowadzone w kolejnych państwach, bardzo mocno uderzyłyby w ich biznes. Największymi odbiorcami jej produktów są kraje europejskie oraz azjatyckie, w których chińskie firmy mają największy udział w rynku. Wiele telekomów wykorzystuje właśnie ich osprzęt.

Huawei

Źródło: Reuters.com

You may also like...