Już 2500 stron wydobywa kryptowaluty

Zapoczątkowana przez The PirateBay moda na kopanie kryptowaluty przez użytkowników, rozszerza się. Obecnie korzysta z niej już około 2500 witryn.

Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że popularna piracka witryna The PirateBay, wykorzystuje odwiedzających do wydobywania kryptowaluty Monero. Strona korzysta ze specjalnego skryptu o nazwie Coinhive, który używa do tego celu mocy obliczeniowej komputerów lub smartfonów gości.

Popularność Coinhive szybko rośnie i może stać się niebawem powszechnym modelem zarabiania na stronach internetowych, który zastąpi tradycyjne reklamy lub subskrypcje. Z najnowszego raportu wynika, że obecnie korzysta z niej już 2500 internetowych witryn, a ich liczba stale rośnie.

Wielu ekspertów uważa, że takie wykorzystywanie mocy obliczeniowej użytkowników jest w porządku, pod warunkiem, że witryna informuje o tym czytelników. Z drugiej jednak strony, skrypt zwiększa zużycie prądu, co z punktu widzenia użytkownika nie jest dobrym pomysłem. Szybciej wyczerpie bowiem baterię w jego laptopie, smartfonie lub tablecie.

Czytelnicy mogą jednak mieć na tym polu niewiele do powiedzenia, gdyż jak niedawno informowałem, około 500 mln osób nieświadomie wydobywa już Monero dla wielu witryn.

kryptowaluty

Źródło: Techpowerup.com

You may also like...