Kable z USB Typ-C mogą nam usmażyć sprzęt

Standard USB Typ-C w założeniach ma usprawnić i przyspieszyć przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Coraz więcej producentów zaczyna więc instalować go w swym sprzęcie i odpowiednie wejścia można spotkać m.in. w smartfonie OnePlus 2, Chromebooku Pixel oraz 12-calowych MacBookach od Apple. Okazuje się jednak, że niektóre przewody USB Typ-C mogą nam usmażyć sprzęt.

Zagrożenie to odkrył Benson Leun, jeden z inżynierów pracujących dla koncernu Google, który postanowił przyjrzeć się nieco bliżej kablom USB Typ-C dostępnych na rynku i przeprowadził dokładne testy, opisując je na swym profilu na portalu Google+. Okazało się, że część z nich, z powodu niechlujnego wykonania może spowodować zniszczenie naszego sprzętu.Dotyczy to szczególnie przewodów wyprodukowanych przez firmę Surjtech. Po podłączeniu jednego z nich do ładowarki podpiętej do Chromebooka Pixel, komputer natychmiast przestał reagować. Po zrestartowaniu przeszedł w tryb recovery i nie dało się go już używać. Leun postanowi przyjrzeć się bliżej kablowi i po rozebraniu wtyczki zauważył nieprawidłowo podłączone przewody, co może prowadzić do uszkodzenia elektroniki w urządzeniu, które spróbujemy przy jego pomocy naładować.

Innymi słowy inżynier Google radzi trzymać się z daleka od kabli oferowanych przez tę firmę, ale nie wyklucza też, że przewody innych producentów OEM również mogą być nie do końca bezpieczne. Najlepiej więc kupować tylko markowe kable, gdyż w ten sposób mamy większą szansę uchronić się przed kosztownymi naprawami.

Źródło: Plus.google.com

You may also like...