W Kanadzie nie kupimy telefonów z sim-lockiem

Kanada wprowadziła nowe przepisy, które zakazują sprzedaży telefonów komórkowych wyposażonych w blokadę operatora, czyli tzw. sim-lock.

Operatorzy telekomunikacyjny, sprzedający telefony swym klientom w ramach umów na świadczenie usług, od lat wciskają sprzęt wyposażony w tzw. system sim-lock. Jest to specjalna blokada, uniemożliwiająca wykorzystywanie telefonu z kartą innego operatora.

Z punktu widzenia operatora miało to sens, gdyż sprzęt był często subsydiowany, więc firmy zabezpieczały się w ten sposób, przed używaniem go w konkurencyjnych sieciach. Dla użytkowników było to jednak mocno irytujące, gdyż ograniczało swobodę korzystania z telefonów. I po skończeniu umowy uniemożliwiało używania telefonu z kartą innego operatora.

Naturalnie sim-locka można zdjąć, ale jest to usługa wymagająca ponoszenia dodatkowych kosztów. A nie każdemu uśmiecha się płacić operatorowi za coś, co powinno być za darmo.

Tego problemu nie mają już Kanadyjczycy. Tamtejszy rząd wprowadził właśnie w życie nowe przepisy, które nie tylko zakazują operatorom pobierania opłat za usunięcie sim-locka, ale też nakładają na nich obowiązek sprzedaży wyłącznie smartfonów pozbawionych takiej blokady. Dodam, że do tej pory mieszkańcy tego kraju, płacili operatorowi 50 dolarów za usługę jej zdjęcia.

Nowe przepisy zostały na razie tylko ogłoszone, natomiast w życie wejdą od 1 grudnia tego roku.

sim-lock

Źródło: Neowin.net

You may also like...