Karty SD pomieszczą wkrótce 128 TB danych

Niebawem czeka nas spora rewolucja w dziedzinie kart pamięci. Dzięki nowej specyfikacji zapowiedzianej przez SD Association, karty SD pomieszczą aż 128 TB danych.

Kilkadziesiąt lat temu, pojemność dysków twardych mierzono w megabajtach, a do zapisywania większej ilości danych służyła taśma magnetyczna. Technologia wciąż idzie jednak do przodu, co sprawia, że nośniki pamięci rozwijają się w szaleńczym tempie. Dotyczy to również nośników pamięci.

Obecnie najpopularniejszym z nich są karty pamięci SD, których używamy w telefonach, smartfonach, aparatach fotograficznych, samochodach czy odtwarzaczach MP3. Aktualnie mogą one pomieścić maksymalnie 2 TB danych, co jeszcze do niedawna w zupełności nam wystarczało. Obecnie jednak coraz więcej telefonów czy aparatów potrafi rejestrować obraz w 4K, a nagranie w tej rozdzielczości potrafi zajmować mnóstwo miejsca. Do tego dochodzi coraz powszechniejsza technologia VR. Potrzeba więc bardziej pojemnych nośników i wkrótce takowe dostaniemy.

SD Association zapowiedziało właśnie całkowicie nową specyfikację kart pamięci, która powinna zwiększyć ich rozmiar do maksymalnie 128 TB. To kilkadziesiąt razy więcej niż wynosi pojemność dysków montowanych obecnie w komputerach domowych. Nowy standard nazywa się SD Express i ma wspierać każdy typ karty pamięci. Największe pojemności będą jednak oznaczane nazwą SD Ultra Capacity (SDUC),

Oczywiście zapowiedź nowego standardu wcale nie oznacza, że wkrótce na rynku pojawią się karty, na których zmieścimy dziesiątki tysięcy filmów i miliony utworów muzycznych. Wszystko zależy od tego jak szybko producenci zaadaptują się do nowego standardu.

Kluczowa jest tu również cena, gdyż obecnie karty SD o pojemności 512 GB kosztują około 300 dolarów. Strach sobie nawet wyobrazić ile musiałaby kosztować wersja o pojemności 200 razy większej.

karty SD

Źródło: Businesswire.com

You may also like...