Keylogger odkryty w laptopach HP

Firma HP nie ma problem z dziwnym programowaniem. Niedawno w sterownikach audio laptopów odkryto keylogger, a teraz pojawił się kolejny.

W przeszłości zdarzało się, że chińskie smartfony posiadały zainstalowane ukryte oprogramowanie szpiegowskie. Okazuje się, że to samo może zdarzyć się także w przypadku laptopów, a coraz częściej przytrafia się to firmie HP.

Na początku bieżącego roku eksperci odkryli keylogger zaszyty w sterownikach audio produktów tego koncernu. Sprawa odbiła się szerokim echem i choć wyjaśniono, że było to narzędzie diagnostyczne, to niesmak pozostał. Tym bardziej że, to oprogramowanie rejestruje wszystkie klawisze wciśnięte przez użytkownika, więc zapisuje także jego hasła oraz inne informacje.

Wygląda jednak na to, że mamy teraz powtórkę z tamtej sytuacji. Specjalista Michael Myng odkrył bowiem w laptopach tej firmy ukryty keylogger. Znajduje się on w takich modelach, jak EliteBook, ProBook, Pavilion oraz Envy , produkowanych od 2012 roku.

HP przyznało, że faktycznie w jej sprzęcie było obecne takie narzędzie. Wyjaśniło jednak, że było częścią oprogramowania Synapctics, a wykorzystywano je do pomocy w problemach z debugowaniem. Nie służyło więc do szpiegowania użytkowników. Firma zapewnia też, że wypuściła aktualizację, która usunęła keyloggera, więc teoretycznie jej sprzęt jest bezpieczny.

Przynajmniej do momentu, aż nie ponownie nie zostanie wykryte jakieś dziwne oprogramowanie.

Keylogger

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...