Kinetyczny system wystrzeliwania satelitów przeszedł pierwszy test

Firma SpinLaunch przeprowadziła pierwszy udany test kinetycznego systemu wynoszenia ładunków na orbitę. Technologia nie wykorzystuje rakiet, więc oferuje znacznie niższe koszty wystrzeliwania satelitów.

Kilka uruchomionych w ostatnim czasie projektów satelitarnego internetu, znacznie zwiększyły zapotrzebowanie na usługi wystrzeliwania satelitów. Nie jest to jednak tanie i każda firma pragnąca umieścić swój ładunek na orbicie musi liczyć się z dużymi kosztami, gdyż używa się do tego drogich rakiet. Wprawdzie wkrótce będą to rakiety wielokrotnego użytku, co nieznacznie ograniczy koszty, ale nadal w grę wchodzą konkretne pieniądze.

SpinLaunch ograniczy koszty wystrzeliwania satelitów

Sytuację zmienić może najnowszy projekt firmy SpinLaunch, która opracowała kinetyczny system wystrzeliwania ładunków. Technologia właśnie przeszła właśnie swój chrzest bojowy, zakończony pełnym sukcesem,

Jest to nowatorskie rozwiązanie wynoszenia ładunków na orbitę, które nie wykorzystuje rakiet, a więc jest zeroemisyjne. W wielkim uproszczeniu przypomina to wirówkę, która rozpędza ładunki do ogromnej prędkości i wystrzeliwuje je w powietrze, co pozwala im pokonać atmosferę i dostać się na orbitę. W ten sposób można umieszczać na orbicie satelity o masie około 210 kg. Trudno jednak powiedzieć, czy w ten sposób da się wystrzelić każdy sprzęt, gdyż od elektroniki wymagana jest odporność na ogromne przeciążenia.

Prototyp system składa się z potężnego akceleratora o wysokości 50 m, napędzanego elektrycznym silnikiem. Podczas testów zorganizowanych w Nowym Meksyku, sprawdzano działanie akceleratora o nazwie L100 Orbital Mass Accelerator. Konstrukcja posiada komorę próżniową w kształcie dysku oraz linkę z włókna węglowego.

Linka umieszczona w komorze, przy pomocy elektrycznego silnika rozpędza obiekty do prędkości 8000 km/h. Gdy ładunek osiągnie pełną prędkość, wówczas zwalnia się linka wyrzucając ładunek w górę.

SpinLaunch

W czasie eksperymentu sprawdzano działanie akceleratora, sprawdzając czy prototypowy pojazd będzie w stanie osiągnąć prędkość naddźwiękową. Kolejne testy odbędą się w 2022 roku z wykorzystaniem różnych pojazdów przy różnych prędkościach startowych. Firma liczy na to, że pierwsze satelity będzie mogła wystrzeliwać już pod koniec 2024 roku.

Nowatorski akcelerator próżniowy

SpinLaunch, że nowy system startowy może w przyszłości zastąpić tradycyjne rakiety. Koszty wystrzelenia ładunku wynoszą bowiem jedynie 10 procent ceny wyniesienia satelity przy pomocy standardowych rakiet. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest możliwość wystrzeliwania wielu satelitów każdego dnia.

Źródło

You may also like...