Kirin 9010 kolejnym flagowym procesorem Huawei

Źródło przecieków ujawniło nazwę następnego flagowego procesora Huawei. Najnowszy układ będzie nosił oficjalną nazwę Kirin 9010 i ma być produkowany w litografii 3 nm.

Wprawdzie Huawei ma spore problemy z produkcją procesorów do smartfonów spowodowane amerykańskimi sankcjami, to nadal je wytwarza. Kilka miesięcy temu chiński koncern zaprezentował nowe układy z serii Kirin 9000, dostępne w dwóch wariantach, które znaleźć można w serii Mate 40.

Inżynierowie koncernu pracują jednak nad zupełnie nowym układem z tej serii i właśnie udało się nam poznać jego nazwę. Jedno ze źródeł przecieków twierdzi, że układ nosi nazwę Kirin 9010. Co więcej, chipset powstanie z wykorzystaniem litografii 3 nm.

Przypomnę, że Kirin 9000 wykorzystuje proces 5 nm, podobnie jak Exynos 1080 oraz Snapdragon 888. Eksperci oczekiwali więc, że Huawei będzie trzymało się tego procesu produkcji przez co najmniej dwa lata. Wspomniany przeciek wskazuje jednak, że tak się nie stanie i chiński koncern znacznie szybciej przejdzie na nowy proces produkcji. Nie można więc wykluczyć, że procesor pojawi się jeszcze w tym roku i być może trafi od razu do serii Mate 50.

Jeśli informacje o przejściu na litografię 3 nm okażą się prawdziwe oznaczałoby to, że Huawei znacznie wyprzedzi swych rywali. Qualcomm na razie nie planuje podobnego przeskoku. Mówi się więc, że Snapdragon 888 Plus nadal będzie procesorem 5 nm z nieco podkręconymi zegarami.

Nieco inne plany ma Samsung, który chce przeskoczyć proces 4 nm i przejść od razu na 3 nm. Apple również chce mieć procesory 3 nm, które wyprodukuje TSMC, ale najwcześniej pojawią się one dopiero w 2022 roku. Huawei może więc być pierwszą firmą mającą w swej ofercie 3 nm procesory.

Kirin 9010

Źródło

You may also like...