Huawei pokazało rywala dla Snapdragona 845

Koncern Huawei wreszcie zaprezentował swój najnowszy procesor do smartfonów. Kirin 980 jest pierwszym na świecie układem wytwarzanym w procesie 7 nm, zapewniającym jeszcze większą wydajność i oszczędność energii.

Na trwających w Berlinie targach IFA 2018, Huawei zaprezentowało długo oczekiwany procesor Kirin 980. Najnowszy układ chińskiego producenta jest pierwszym komercyjnym procesorem SoC wykorzystującym opracowany przez TSMC 7 nmn proces wytwarzania. Dzięki temu chip powinien zapewnić nie tylko większą wydajność, ale również zużywać znacznie mniej energii.

Huawei deklaruje, że układ jest o 20% szybszy oraz o 40% bardziej energooszczędny w porównaniu do procesorów wytwarzanych w technologii 10 nm. Oczywiście sam proces produkcji to nie wszystko, gdyż na wyższą wydajność wpływ mają także nowe rdzenie Cortex-A76.

Zastosowana architektura łączy je w dwa super duże raz dwa duże rdzenie. Dodatkowo wspierają je cztery mniejsze rdzenie bazujące na rdzeniach Cortex-A55. Jest to pewna modyfikacja doskonale znanej architektury big.LITTLE. Dwa super duże rdzenie będą się zajmowały operacjami wymagającymi najwyższej wydajności, natomiast dwa duże rdzenie skupią się na równowadze pomiędzy wydajnością oraz zużyciem energii. Tymczasem cztery pozostałe rdzenie będą się zajmować zadaniami, które nie wymagają maksymalnej wydajności.

Duża wydajność i oszczędność energii

Kirin 980 posiada także jednostkę graficzną Mali-G76, która również jest znacznie wydajniejsza w porównaniu do poprzedniej generacji. Producent twierdzi, że jest o 46% szybsza, zaś zużycie energii jest mniejsze aż o 178 procent. Zastosowano w nim również dwie jednostki NTU zajmujące się obsługą sztucznej inteligencji. Dzięki temu procesor jest w stanie rozpoznawać 4500 obrazów na minutę. To oczywiście tylko suche liczby, jednak można założyć, że będzie znacznie sprawniejszy w działaniach wykorzystujących SI. Dla porównania, Snapdragon 845 rozpoznaje jedynie 2371 obrazów na minutę.

To nie koniec nowości, gdyż jest to pierwszy procesor wykorzystujący najnowszy modem LTE CAT 21, który umożliwia pobieranie danych z prędkością aż 1,4 Gbps. Jest to również pierwszy układ obsługujący pamięć RAM LPDDR4X 2133 MHz. Wyposażono go ponadto w czwartą generację ISP, który powinien zapewnić znacznie lepszą wsparcie dla smartfonów wyposażonych w wiele kamer. Według Huawei jego wydajność obróbki danych jest o 46% większa od poprzedniej generacji. Zastosowano w nim także nową technologię reprodukcji kolorów HDR, a także lepszą redukcję szumów oraz usuwania artefaktów bez pogarszania jakości zdjęcia. Jest również sprawniejsze śledzenie ruchu, co podniesie jakość fotografii obiektów w ruchu.

Kirin 980 już wkrótce trafi na rynek i będziemy mogli w realnych warunkach ocenić jego możliwości. Pierwszym smartfonem, w którym nowy procesor zostanie zamontowany, będzie Mate 20, a w sklepach pojawi się już w październiku.

Kirin 980

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...