Kirin 990 bez szans w porównaniu z najnowszym procesorem Apple

Geekbench przetestował najnowszy procesor Kirin 990 firmy Huawei. Nowy układ jest szybki, ale daleko mu do procesora Apple A13 Bionic, który jest montowany w najnowszych smartfonach.

Producenci procesorów do smartfonów z Androidem od lat próbują zagrozić dominacji Apple w kwestii wydajności układów. Na razie są w stanie jedynie zbliżyć się do wyników osiąganych przez sprzęt amerykańskiej marki, ale nie mają szans na jego pokonanie. Nie da rady zrobić tego również Kirin 990, najnowszy procesor firmy Huawei, którego chiński koncern niedawno zaprezentował.

Sprzęt produkowany przez jest firmę TSMC z wykorzystaniem litografii 7 nm+ EUV, zapewniającą znacznie dokładniejszą metodę tworzenia ścieżek na krzemie. Pozwala to na tej samej powierzchni upakować więcej tranzystorów, co czyni procesor wydajniejszym i bardziej energooszczędnym. Układ w wersji 5G zawiera ich aż 10,3 mld, zaś 4G LTE ma ich 8 mld.

Kirin 990 przetestowany w benchmarku

A jak wygląda wydajność tego procesora w testach? Jeden ze smartfonów zawierających nowy układ został przetestowany przez Geekbench. Nie podano wprawdzie nazwy modelu, ale nieoficjalnie mówi się, że może to być Huawei Mate 30 X. Nie da się jednak wykluczyć, że jest to jakiś nowy flagowiec marki Honor. Wiemy jedynie tyle, że smartfon działa na Androidzie 10 i ma 8 GB RM.

Sprawdzian wypadł całkiem nieźle, gdyż procesor w teście jednego i wielu rdzeni uzyskał wynik odpowiednio 3842 i 11644 punktów. Jest to jednak znacznie gorszy wynik od Apple A13 Bionic, który miał odpowiednio 5472 i 13769 punktów. Z danych benchmarka wynika jednak, że testowano wariant 4G LTE, więc wersja 5G może osiągnąć nieco lepsze rezultaty.

Technologia szybko pędzi do przodu i za kilka lat możemy oczekiwać znacznego wzrostu wydajności układów dla urządzeń mobilnych, TSMC w przyszłym roku planuje bowiem przejść na technologię produkcji 5 nm, natomiast w 2020 roku zacznie wytwarzać CPU w litografii jedynie 3 nm. W przypadku technologii 5 nm pozwoli to na powierzchni zaledwie 1 mm kw. upakować aż 171,3 mln tranzystorów, czyli kilkanaście razy tyle ile ma obecnie Kirin 990. Ciężko sobie nawet wyobrazić jaką to zapewni wydajność sprzętu.

Kirin 990

Źródło
Źródło

You may also like...