Kolekcjoner przez hakerów stracił NFT o wartości 8 mln

Pewien kolekcjoner z Nowego Jorku w wyniku ataku hakerskiego stracił NFT warte około 2 mln dolarów, czyli około 8 mln zł. Skradziono mu kolekcje Bored Ape Yacht Club oraz Mutant Ape Yacht Club.

Moda na kryptowaluty oraz technologię blockchain spowodowała pojawienie się tzw. NFT. Są to przedmioty istniejące wyłącznie w cyfrowym świecie, które dzięki blockchain można przypisać do konkretnego użytkownika. Szybko nastąpił prawdziwy wysyp tokenów, a wiele z nich potrafi kosztować poważne pieniądze.

Kolejne tokeny Bored Ape skradzione

Przykładem tego jest m.in., jacht Metaflower istniejący tylko w grze The Sandbox, za którego nabywca zapłacił 650 tys. dolarów. Jeszcze ciekawszym przykładem NFT są awatary z kolekcji Bored Yacht Club, które potrafią kosztować od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

Na właścicieli drogich NFT czyha jednak wiele zagrożeń, które mogą narazić ich na ogromne straty. Całkiem niedawno właściciel NFT z kolekcji Bored Yacht Club, w wyniku pomyłki podczas wpisywania ceny, sprzedał go za 1 procent wartości. Na transakcji, której nie dało się już cofnąć, stracił ponad milion złotych.

Innym zagrożeniem są hakerzy, którzy mogą skraść kolekcję NFT. To właśnie przydarzyło się jednemu z kolekcjonerów z Nowego Jorku, któremu hakerzy skradli tokeny o wartości około 2 mln dolarów, czyli około 8 mln zł. Mężczyzna, który opisał swą sytuację na Twitterze, stracił 15 tokenów z kolekcji Bored Ape Yacht Club oraz Mutant Ape Yacht Club.

Poszkodowany nie wyjaśnił w jaki sposób doszło do kradzieży, ale spekuluje się, że mógł paść ofiarą phisingu. Mężczyzna korzystał z platformy OpenSea zajmującej się handlem NFT, jednak kolekcji raczej nie da się już odzyskać.

To kolejny przykład pokazujący, jak niebezpieczne jest kupowanie NFT, gdyż ryzyko poważnych strat jest dla kupujących zbyt duże. A wbrew pozorom nie są to rzadkie sytuacje, czego przykładem jest sprawa z ubiegłego października. Wówczas zniknął twórca serii Evil Ape, po zebraniu od inwestorów 2,7 mld dolarów. W listopadzie, kolekcjonerom skradziono natomiast trzy tokeny z serii Bored Ape.

Bored Ape
Yuga Labs

Źródło

You may also like...