Komputer do Wiedźmina 3. Co wymienić, by grało się lepiej?
W co warto zainwestować, aby granie w Wiedźmina 3 było przygodą na miarę oczekiwań? Oceniamy, które podzespoły są kluczowe i jak wymagania gry mają się do popremierowych realiów.
O Wiedźminie 3: Dziki Gon napisano już chyba wszystko, łącznie z tym, że ma szansę zdetronizować pecetową edycję GTA V w prestiżowym wyścigu o tytuł gry roku. Jest produkcją rdzennie polską, z niezwykle zróżnicowanym światem i fabułą wartą grzechu. Oczekiwany przez miliony, sam ma spore oczekiwania. Aby cieszyć się nowym Wiedźminem w pełni, niezbędne są wolny czas i komputer na miarę bestii z wiedźmińskiego uniwersum. Branie urlopu odradzamy, ale modernizację peceta warto rozważyć.
Wymagania minimalne Wiedźmina 3 są wyśrubowane, wyższe choćby niż w we wspomnianym już GTA V. Co jednak ciekawe, pierwsze recenzje pokazują, że twórcy nieco je zawyżyli i finalna optymalizacja gry jest naprawdę dobra. Wiedźmin 3 wciąż jest grywalny na pecetach, którym sporo brakuje do ustalonej przez twórców poprzeczki.
Procesor i dysk twardy. Wymieniać czy nie?
Według CD Projekt RED absolutne minimum, to procesor klasy Intel Core i5-2500K lub AMD Phenom II X4 940. Zalecane są jednostki Core i7-3770K lub AMD FX-8350. Przed premierą istniały poważne obawy, że gra nie ruszy bez 4 fizycznych rdzeni. Ostatecznie okazało się, że nie taki Wiedźmin straszny. Geraltowi do machania mieczem wystarczą 2 rdzenie, obsługujące 4 wątki. To dobra informacja do posiadaczy pecetów z Core i3 oraz Athlon X4. Przy budżetowych modelach CPU, w zdecydowanie lepszej sytuacji są gracze dysponujący kartami graficznymi nVidia. Mocniejsza karta graficzna jest w stanie częściowo zrekompensować słabość CPU, ale przesiadka z Core i3 na Core i5 na pewno nie zaszkodzi. Najmniej wydajne procesory, w tym 2-rdzeniowe i 2-wątkowe układy Pentium, mogą Wiedźmina 3 nie przełknąć.
Według finalnej specyfikacji, gra wymaga 40 GB wolnego miejsca na dysku twardym. Typ nośnika nie ma znaczenia, ale w styczniu organizując pokaz dla dziennikarzy, CD Projekt RED w platformie sprzętowej umieścił dysk SSD. Nie zobaczymy dzięki niemu większej ilości klatek (FPS), jednak szybszy dysk SSD przełoży się na płynniejszą rozgrywkę. Oszczędzimy sporo czasu zarówno podczas uruchamiania gry, jak i podczas ładowania ogromnych lokacji. Swoje musimy odczekać przy wgrywaniu stanu gry, a więc wtedy, gdy Geralt zginie w trakcie przygody. Zainstalowanie Wiedźmina 3 na dysku SSD takim jak przykładowo Plextor M6S, pozwoli nam szybciej wrócić do rozgrywki.
Jaka karta graficzna do Wiedźmina 3?
O ile orężem wiedźmina są dwa miecze, tak główną bronią gracza w starciu z wymagającymi grami jest karta graficzna. Wiedźmin 3 stawia tu poprzeczkę bardzo wysoko i jest jednym z najbardziej wymagających pecetowych tytułów ostatnich lat.
W minimalnej konfiguracji znalazły się karty GeForce GTX 660 i Radeon HD 7870, które w 2012 roku należały do układów ze średnio-wysokiej półki. Przeprowadzone na żywo testy pokazują, że obie karty radzą sobie z rozdzielczością Full HD, o ile poziom detali zostanie ustawiony na niski. Dysponując mocniejszym procesorem, możemy spróbować pewne detale podnieść na poziom średni. Zalecane przez producenta karty GeForce GTX 770 oraz Radeon R9 290, to górna półka sprzed zaledwie dwóch lat. Umożliwiają bezstresową zabawę przy wysokim poziomie detali, jednak dla płynności rozgrywki lepiej zrezygnować z graficznych wodotrysków, takich jak choćby tryb nVidia HairWorks.
Złotym środkiem są GeForce GTX 660 Ti lub Radeon R9 270X, dające graczom możliwość zwiedzania wiedźmińskiego uniwersum przy średnim poziomie ustawień graficznych. Gdzie jest próg absolutnego minimum płynności dla Full HD? Według popremierowych testów, mniej więcej na poziomie GeForce GTX 560 Ti. Gracze, którzy w swoich maszynach mają karty graficzne pamietające jeszcze Wiedźmina 2, zdecydowanie powinni rozejrzeć się za czymś nowym. Niestety, ówczesne pecety w odróżnieniu od Geralta z Rivii, nie są w stanie przejść próby czasu.
Co z maksymalnym poziomem detali? Wysysa on ostatnie soki nawet z potężnych, stosunkowo nowych pecetów. Ze wspomnianą już realistyczną symulacją włosów (nVidia HairWorks), do płynnej rozgrywki w Full HD potrzebna jest karta o wydajności GeForce GTX 970 lub Radeon R9 290X. Jeśli chodzi o maksymalne detale w rozdzielczości 4K, jedynie GeForce GTX TITAN X, jest w stanie sprostać wymaganiom gry. Ciekawy poradnik optymalizacji Wiedźmina 3 przygotowała nVidia. Niestety, dotyczy on jedynie układów graficznych tego producenta.
Bez 64-bitów ani rusz…
Jeśli chodzi o wykorzystanie pamięci, uruchomiony Wiedźmin 3 potrzebuje ok. 2 GB RAM-u w systemie Windows 8.1. Twórcy zalecają posiadanie od 6 do 8 GB pamięci RAM. Przeszkodą nie do przeskoczenia jest system operacyjny. Gra wymaga 64-bitowego środowiska. Wymusza to silnik REDEngine 3. W 32-bitowowych wersjach systemów Windows (7, 8, 8.1), Wiedźmina 3 po prostu nie odpalimy.
Autor: www.plextor.com
Technogadżet w liczbach