To koniec głośników w systemach car audio?

Firma Continental ma pomysł na zastąpienie tradycyjnych głośników w systemach car audio. Zamiast nich, proponuje montaż specjalnych siłowników. Ich rolą będzie wytwarzanie dźwięku.

Producenci nowoczesnych aut przywiązują sporą wagę do nagłośnienia ich wnętrz. W przypadku bardziej luksusowych limuzyn, car audio to prawdziwe dzieła sztuki, zdolne zapewnić nam doznania na poziomie filharmonii.

Firma Continental przedstawiła jednak pomysł, który w przyszłości pozwoli zrezygnować z instalacji typowych głośników. Znany koncern oponiarski przedstawił bowiem prototyp systemu o nazwie AC2ated, bazującego na siłownikach.

Niewielkie siłowniki, tworzą dźwięk przy pomocy wprawiania w wibracje powierzchni znajdujących się we wnętrzu auta. Działa to na takiej samej zasadzie jak w przypadku instrumentów smyczkowych, takich jak skrzypce.

Siłowniki zawierają magnesy i wibrujące cewki, przetwarzające elektryczny sygnał na ruchu. Za sprawą specjalnej technologii wiązania, fale dźwiękowe są przenoszone na wewnętrzne panele auta, np. na deskę rozdzielczą lub boczki drzwi. Ich powierzchnia zmienia się wówczas w głośnik.

Sam pomysł jest bardzo interesujący i na pewno spodoba się producentom aut. Jest bowiem znacznie tańszy, a tymczasem dobrej klasy car audio kosztuje niemałe pieniądze. AC2ated jest przy okazji znacznie lżejszy, co pozwoliłoby obniżyć masę auta, a tym samym jego spalanie.

Prototyp systemu AC2ated, w celu jego prezentacji, został zainstalowany w Mercedesie Klasy C. Continental twierdzi jednak, że na wprowadzenie takiego rozwiązania na rynek, poczekamy jeszcze kilka lat.

car audio

Źródło: Whathifi.com

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *