Koniec problemów z plastikowymi odpadami

Holenderska firma Avantium opracowała nowy, biodegradowalny plastik, który po roku ulega rozkładowi. Materiał powstał z roślin uprawianych w sposób zrównoważony.

Ludzkość ma coraz większy problem z plastikowymi odpadami, których miliony ton każdego roku trafia na wysypiska śmierci na całym świecie. Problem jest niezwykle poważny, gdyż plastik rozkłada się wiele lat. Tymczasem używamy go powszechnie, a najwięcej w postaci różnego rodzaju opakowań. Recykling odpadów nie jest natomiast na tyle rozwinięty, by całkowicie poradzić sobie z kwestią plastikowych odpadów.

Plastik zasadniczo powstaje z paliw kopalnych, więc nie jest biodegradowalny. Może przetrwać tysiące lat, co nie jest korzystne dla naszego środowiska, biorąc pod uwagę, że co roku powstaje 300 mln ton plastiku. Jeśli dodamy do tego fakt kończących się zapasów paliw kopalnych, mamy więc podwójny problem.

Możliwe, że w jego rozwiązaniu pomoże najnowszy wynalazek naukowców z holenderskiej firmy Avantium. Udało im się bowiem opracować nowy biodegradowalny plastik produkowany z roślin uprawianych w sposób zrównoważony. Jego największym atutem jest stosunkowo szybki rozkład. Plastik w kompostowniku rozkłada się bowiem po około roku, natomiast poza nim zajmuje mu to kilka lat. To wprawdzie dość długo, ale nie pozostaje po nim żaden ślad, więc nie ma odpadów, które należy składować na wysypiskach. Kolejną zaletą jest to, że materiał z którego powstaje jest odnawialny, więc można go produkować praktycznie w nieograniczonej ilości.

Technologia Avantium wzbudziła już ogromne zainteresowanie ze strony wielu firm. Technologią są już zainteresowane takie koncerny jak Calsberg, Coca-Cola oraz Danone, które mają plany wykorzystania jej w przyszłych produktach. Firmy mają nadzieję, że już w 2023 roku zobaczymy na sklepowych półkach pierwsze produkty wykorzystujące nowy materiał.

biodegradowalny plastik

Źródło

You may also like...