Koniec z odmrożeniem skóry podczas zimy; ochroni ją krem SynAFP

Naukowcy z Indii opracowali specjalny krem o nazwie SynAFP, który może chronić przed odmrożeniami skóry. Wynalazek przyda się ludziom mieszkającym i pracującym w zimnych rejonach świata.

Wprawdzie w Europie zimy ostatnio nie są aż tak mroźne jak przed laty, to jednak jest wiele miejsc, gdzie niska temperatura może dawać się poważnie we znaki. Mróz jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu, gdyż powoduje martwicę tkanki, którą następnie trzeba usunąć. Dzięki wysiłkom indyjskich naukowców, być może wkrótce ryzyko odmrożeń uda się całkowicie wyeliminować.

Zespół naukowców z Akademia Badań Naukowych oraz Innowacji, wyprodukował bowiem specjalny płyn, który skutecznie chroni przed odmrożeniami. Roztwór zawiera związki sulfotlenku dimetylu (DMSO) i alkoholu poliwinylowego (PVA). Oba są powszechnie stosowane w laboratoriach do kriokonserwacji komórek. DMSO zapobiega bowiem tworzeniu się kryształków lodu w komórkach, zaś PVA zapobiega tworzeniu się kryształów między nimi, które uszkadzają ich zewnętrzne błony.

Po eksperymentach z różnymi proporcjami wymienionych substancji, naukowcom udało się znaleźć właściwą mieszankę, która najlepiej sprawdza się w ochronie hodowanych komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi ekspozycją na niskie temperatury. Wynalazek o nazwie SynAFP, zapewnił przeżywalność komórek na poziomie o około 80 procent.

SynAFP połączono następnie z komercyjnym płynem Aloe VGera i całość przetestowano na myszach. Na 15 minut przed wystawieniem gryzoni na ekstremalne zimo, nałożono środek na ich skórę. W porównaniu z grupą kontrolną, myszy pokryte kremem, doświadczyły mniejszych ran odmrożeniowych, mniejszych uszkodzeń tkanek i stanów zapalnych. Ich rany też zagoiły się znacznie szybciej.

Oczywiście wynalazek nadal wymaga wiele pracy, gdyż okazało się, że ochrona nie działa, gdy nałoży się krem na 30 minut przed ekspozycją. Poza tym naukowcy muszą też sprawdzić czy krem działa tak samo dobrze na ludzi. Należy również ustalić jak często trzeba go ponownie nakładać.

Więcej informacji na temat tych badań, znajdziecie w dzienniku ACS Applied Biomaterials.

SynAFP

Źródło

You may also like...