Krew astronautów pomoże w przyszłej kolonizacji Marsa

Naukowcy z Uniwersytetu Manchesterskiego twierdzą, że krew astronautów przyda się w kolonizacji Marsa. Może odegrać kluczową rolę w procesie budowy schronień, tworząc beton o nazwie AstroCrete.

Prędzej czy później ludzkość wyruszy w kosmos, by kolonizować obce planety. Najbardziej obiecującym obiektem do zamieszkania może być Mars, na którym oczywiście trzeba będzie wybudować schronienia dla astronautów, a potem także dla reszty ludzi, którzy tam dotrą.

AstroCrete ułatwi budowanie na Marsie

Kolonizacja planet nigdy nie jest sprawą prostą, gdyż pojawia się problem z materiałami do konstrukcji schronień. Nie da się ich przywieźć ze sobą, gdyż byłoby to niezwykle kosztowne, dlatego należy poszukać ich na miejscu. Naukowcy z Uniwersytetu Manchesterskiego twierdzą jednak, że w przypadku Czerwonej Planety nie powinno to być szczególnie trudne.

Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że mogą w tym pomóc płyny ustrojowe astronautów. Według nich składniki zawarte w ich krwi oraz urynie mogą odegrać kluczową rolę w procesie budowania.

Powierzchnię Marsa pokrywa pył zwany regolitem, który można wykorzystać do produkcji betonu na schrony i inne budynki. Zamiast jednak mieszać go z wodą, której nie ma tam zbyt wiele, można go połączyć z białkiem z osocza krwi oraz mocznikiem z moczu i potu.

Badania wykazały, że połączenie marsjańskiego pyłu ze związkami pochodzącymi z krwi i potu, dało beton o niezwykłej wytrzymałości. Stworzony w ten sposób materiał nazywa się AstroCrete, a jego próbka miała odporność na ściskanie wynoszącą 40 megapaskali. To znacznie więcej niż ma beton produkowany na Ziemi, którego parametry wynoszą 20 – 32 MPa.

Beton z krwi oraz uryny

Z obliczeń wynika, ze sześcioosobowa załoga przebywająca na Marsie, w ciągu dwóch lat może dostarczyć materiał biologiczny do wytworzenia około 530 kg AstroCrete. To niezbyt wiele, ale ilość produkowanego betonu rosłaby z każdym kolejnym członkiem załogi. Zapewniłoby to materiał do rozbudowy baz.

Według naukowców receptura nowego betonu może być bardziej użyteczna niż inne sugerowane metody budowania na Marsie. W tym także wykorzystujące drukarki 3D.

AstroCrete

Źródło

You may also like...