Lampy LED mogą bezpowrotnie uszkodzić nasz wzrok

Francuscy badacze opublikowali raport, z którego wynika, że lampy LED mogą bezpowrotnie uszkodzić nasz wzrok. A tymczasem ich popularność stale rośnie.

Nasze oświetlenie domowe, przeszło w ostatnich latach sporą ewolucje. Od żarówek z wolframowymi żarnikami przeszliśmy do świetlówek, a ostatnio popularność zyskują lampy LED. Wydaje się, że jest to najlepszy rodzaj oświetlenia, gdyż nie tylko zapewnia jasne i ostre światło, ale również zużywa mało energii. Niestety stanowi również poważne zagrożenie dla naszego wzroku.

Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opublikowała właśnie bardzo niepokojący raport. Wyraża w nim zaniepokojenie tym, jak stała ekspozycja na światło LED może spowodować nieodwracalne uszkodzenie naszych oczu.

Raport opublikowany przez ANSES mówi, że światło LED może być potencjalnie fototoksyczne. Oznacza to, że może prowadzić do utraty komórek siatkówki naszego oka, a tym samym zmniejszenia ostrości widzenia. Wspomina również o ekspozycji na światło LED o wysokiej intensywności oraz stałej ekspozycji na źródła o mniejszej intensywności. Mogą one przyspieszyć starzenie się tkanki siatkówki, przyczyniając się do pogorszenia ostrości wzroku. A także do zwyrodnieniowych chorób, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, które jest związane z wiekiem.

Nie po raz pierwszy słyszymy o tym, że światło może powodować problemy ze wzrokiem. W zeszłym roku opublikowano bowiem wyniki badań, dotyczące smartfonów. Mówią one, że emitowane przez ich ekrany niebieskie światło może nie tylko przyspieszać ślepotę, ale też zaburzać nasz sen.

lampy LED

Źródło: France24.co

You may also like...