Laptop z najgroźniejszymi wirusami wystawiony na sprzedaż

Każdy kto ma 1,2 mln dolarów i chce komuś mocno zaszkodzić, teraz może to zrobić. Tyle właśnie kosztuje laptop zawierający najgroźniejsze na świecie wirusy, mogące dokonać ogromnych zniszczeń w systemach komputerowych.

Każdy z nas obawia się wirusów, mogących zniszczyć cenne dane lub okraść nasze konto bankowe. Dlatego inwestujemy w różnego rodzaju zabezpieczenia w postaci systemów szyfrowania, oprogramowania antywirusowego oraz firewalli, które ochronią przed zagrożeniem.

Jeśli jednak ktoś chciałby zaszkodzić innym, a jego portfel jest szczególnie gruby, to ma okazję to zrobić. Artysta Guo O Dong stworzył bowiem dzieło sztuki o nazwie The Persistence of Chaos. Nie jest to jednak rzeźba czy obraz, lecz coś zdecydowanie groźniejszego. Wspomniane dzieło to laptop, zawierający sześć najgroźniejszych na świecie wirusów komputerowych.

Co ciekawe twórczość Guo O Donga można kupić, gdyż artysta wystawił komputer na sprzedaż. Wystarczy tylko posiadać 1,2 mln dolarów i już może być nasz. Oczywiście potencjalny nabywca musi sobie zdawać sprawę z poważnego zagrożenia jaki komputer stanowi. Artysta zapewnia jednak, że jest bezpieczny, gdyż wirusy odpowiednio zabezpieczono.

Na liście wirusów znajdziemy m.in., ILOVEYOU, który działał na początku 2000 roku. Jest też niezwykle niebezpieczne ransomware WannaCry, które blokowało komputery i domagało się haraczu. Wywiad uważa, że te groźne narzędzie jest dziełem Korei Północnej, która chciała wywołać na świecie chaos. Wszystkie te malware narobiły szkód na łącznie 95 mld dolarów.

Guo O Dong twierdzi, że nie stworzył dzieła po to, by komuś zaszkodzić, ale po to by pokazać zagrożenia pochodzące z cyfrowego świata. Zmienione w broń wirusy mogą bowiem zaatakować sieć energetyczną czy też publiczną infrastrukturę, powodując ogromne szkody.

wirusy

Źródło: Theverge.com

You may also like...