LG i Samsung winni zmowy cenowej

Chiński rząd takie koncerny jak LG oraz Samsung, uznał winnymi zmowy cenowej polegającej na odgórnym ustalaniu ceny paneli LCD dla odbiorców.

Oba wymienione koncerny zostały uznane za część kartelu, składającego się m.in. z takich firm jak AUO, Innolux, Chunga oraz HannStar, które również zostały uznane winnymi zmowy cenowej. Jak donosi Bloomberg, śledczy ustalili, że podczas 53 tajnych spotkań, które odbywały się na Tajwanie oraz w Korei Południowej, w latach 2001-2006, kartel ustalał ceny na panele LCD, aby osiągać jak największe zyski oraz pozbyć się konkurencji, a także dzielono się poufnymi informacjami.

Samsung tłumaczy się, że zakończył udział w karteli w 2005 roku, LG rok później, zaś AUO wyjaśnia, że podejmowane tam decyzje nie miały żadnego wpływu na działalność firmy.

Warto jednak dodać, że nie jest to pierwszy ujawniony przypadek zmowy cenowej. W październiku 2011 roku, na firmy Samung, LG, AU Optronics oraz Chimei Innolux, Koreańska Komisja Handlu nałożyła grzywnę w wysokości 175 milionów dolarów, uznając wymienione firmy winnym ustalania minimalnych cen, polityki cenowej prowadzącej z czasem do wzrostu cen paneli.
Również w ubiegłym roku Samsung oraz LG zostały uznane winnym zmowy cenowej na rynku urządzeń mobilnych.

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...