Premiera bezpiecznego smartfona Librem 5 przeniesiona na trzeci kwartał

Purism ogłosiło, że specyfikacja techniczna bezpiecznego smartfona Librem 5 jest bliska sfinalizowania. Jego premierę przeniesiono jednak dopiero na trzeci kwartał bieżącego roku.

Nie jest tajemnicą, że współczesne smartfony nie należą do urządzeń bezpiecznych. Ich systemy operacyjne są dziurawe jak sito, zaś w firmowych sklepach spotykamy coraz więcej zainfekowanych aplikacji. Poza nielicznymi wyjątkami w postaci urządzeń BlackBerry, sprzęt mobilnych nie zapewnia należytej ochrony naszym danym.

Niewielka firma Purism pragnie to zmienić. Dlatego jakiś czas temu rozpoczęła pracę nad zupełnie nowym i w pełni bezpiecznym smartfonem o nazwie Librem 5. W ostatnim czasie nie pojawiało się zbyt wiele informacji o jej postępach, więc pojawiły się obawy, że przedsiębiorstwo mogło porzucić projekt. Nic bardziej mylnego, projekt jest nadal realizowany. Firma zapewnia, że jest już bliska ustalenia ostatecznej specyfikacji technicznej sprzętu, ale jest też zła wiadomość. Premierę produktu przeniesiono bowiem na trzeci kwartał tego roku.

Problemem jest bowiem pogodzenie funkcjonalności oraz jasno określonych wymagań. Smartfon bazuje na Linuksie, a więc musi być wolny od oprogramowania objętego prawem autorskim. Nie dało się tego jednak w pełni pogodzić i producent musiał pójść na pewien kompromis wymuszony przez sposób produkcji modemów komórkowych.

Na bezpieczny smartfon poczekamy nieco dłużej

Pojawił się również kłopot z wyborem CPU. Firma wybrała układ i.MX 8M firmy NXP, ale jego dostawy nieco się przeciągnęły, a okazało się, że wydajność układu SoC jest niższa od oczekiwanej. Producent musiał więc poszukać alternatywy wybierając i.MX 8M Mini.

Na szczęście NXP wypuściło aktualizację, dzięki której Purism mogło wykorzystać układ i.MX 8M Quad. Jest to czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 1,5 GHz i oparty na rdzeniach Cortex-A53 ARM. Na temat pamięci RAM na razie nic nie wiadomo, wiemy natomiast, że Librem 5 dostanie 32 GB pamięci eMMC przeznaczonej na dane.

Producent nie dokonał jeszcze ostatecznego wyboru wyświetlacza. Mówi się jednak, że jego przekątna może wynieść pomiędzy 5,5 oraz 5,7″, zaś oferowana rozdzielczość to jedynie HD. Parametry kamer są kolejną kwestią poddawaną pod dyskusję, więc jeszcze nie wiemy jakie smartfon będzie robił zdjęcia.

Dodam, że Purism już raz opóźniło premierę Librem 5, przekładając ją na drugi kwartał bieżącego roku. Kolejne jej przesunięcie nie wróży projektowi najlepiej. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się terminu dotrzymać.

Librem 5

Źródło: Puri.sm

You may also like...