Logowanie do konta Google jest teraz znacznie bezpieczniejsze

Użytkownicy Androida otrzymali nowy sposób logowania się do konta Google. Nie potrzebują już hasła, gdyż wystarczy tylko odcisk ich palca.

Przez wiele lat do różnego rodzaju internetowych usług używane były hasła i to w zupełności wystarczało. Do momentu aż pojawiła się cała masa różnego rodzaju trojanów oraz keyloggerów, które mogą z łatwością przejąć nasze hasło. Wówczas haker dostanie dostęp do naszych usług, takich jak portale społecznościowe, konta pocztowe, czy nawet konta bankowego.

Jakiś czas temu wprowadzono więc dwuskładnikowy system autoryzacji, który oprócz hasła wykorzystuje jednorazowe kody przysyłane SMS’em. To jednak również nie jest w 100 procentach bezpieczna metoda, więc firmy technologiczne poszukują nowych pomysłów, dających wyższy poziom ochrony. Google właśnie wprowadziło taki system dla Androida, który umożliwia logowanie się do konta Google w zupełnie nowy sposób.

Użytkownik nie potrzebuje już do tego celu hasła, gdyż koncern oferuje system biometryczny. Logowanie odbywa się poprzez przyłożenie palca do skanera, a więc w taki sam sposób jak zwykle odblokowujemy nasz telefon. Funkcja jest obecnie dostępna tylko na urządzeniach z rodziny Pixel, ale w najbliższych dniach otrzymają ją wszyscy użytkownicy smartfonów.

Aby z niej skorzystać potrzebujemy urządzenia wyposażonego co najmniej w Androida 7 Nougat oraz oczywiście czytnik odcisków. Wcześniej musimy jeszcze dokonać jeszcze jednorazowej rejestracji naszych linii papilarnych, a następnie zmienić sposób logowania w ustawieniach konta.

Koncern zapewnia, że odciski palców oraz żadne inne informacje związane z nową funkcją, nigdy nie będą przesyłane na serwer. Mają być magazynowane bezpośrednio w smartfonie, a do Google trafi jedynie kryptograficzny dowód autentyczności naszej tożsamości.

Firma z Mountain View zapewnia, że wkrótce nowa metoda logowania pojawi się w kolejnych jej usługach. Na razie chodzi wyłącznie o jej własne usługi, ale w planach jest także udostępnienie ich serwisom zewnętrznych firm.

Google

Źródło: Googleblog.com

You may also like...