Łysienie może być odwracalne. Naukowcy są coraz bliżej przełomu

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijski Riverside są coraz bliżej odwrócenia procesu powodującego łysienie. Udało im się zidentyfikować białko, kontrolujące obumieranie mieszków włosowych.

Każdy facet boi się łysienia, co sprawia, że producenci farmaceutyków zarabiają miliardy na produkcji środków, które mają temu zapobiec. Niewiele one jednak dają i prędzej czy później włosy i tak wypadną, jeśli ma się ku temu genetyczne predyspozycje. Być może dla mężczyzn pojawiła się jednak nadzieja i wkrótce nie będą musieli wydawać fortuny na mało skuteczne farmaceutyki.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside zidentyfikowali pojedyncze białko, które wydaje się kontrolować obumieranie mieszków włosowych. Dzięki zdobytym przez nich informacjom, być może uda się w końcu odwrócić łysienie i stymulować odrost włosów.

Białko znane jako TGF-beta jest białkiem sygnałowym, które reguluje podział, wzrost i śmierć komórek. W związku z tym odgrywa istotną rolę w ważnych zadaniach, takich jak gojenie się ran. W tym przypadku zespół odkrył, że TGF-beta rozszerza swoją pracę na komórki znajdujące się w mieszkach włosowych.

TGF-beta ma dwa przeciwstawne zadania. Przy odpowiedniej ilości białko aktywuje podział komórek, stymulujący wzrost pęcherzyka. Ale jeśli jest go zbyt dużo, powoduje to obumieranie komórek, co prowadzi do utraty mieszków włosowych i w rezultacie łysienia.

Badacze twierdzą jednak, że nie jest to proces nieodwracalny. Komórki macierzyste pęcherzyka nadal leżą tam uśpione, czekając na reaktywację. Dalsze badania nad tym, jak dokładnie TGF-beta aktywuje podział komórek i jak komunikuje się z powiązanymi genami, mogą pewnego dnia otworzyć nowe metody leczenia łysienia.

Więcej informacji na temat badań znajdziecie w dzienniku Biophysical Journal. Zapraszam też do polubienia naszego profilu na Facebooku.

łysienie

Źródło

You may also like...