Mac Pro w najdroższej wersji kosztuje tyle co samochód

Najnowszy Mac Pro nie jest sprzętem tanim. W najlepiej wyposażonej wersji trzeba za niego zapłacić ponad 200 tys. zł. Same kółka do obudowy kosztują ponad 1,5 tys. zł.

Komputery Apple nigdy nie należały do tanich, choć trzeba przyznać, że cenę tę może usprawiedliwiać wyposażenie i funkcjonalność sprzętu. Czasem jednak amerykański koncern bardzo mocno przegina, wyceniając swe produkty na szokująco wysokim poziomie.

Mac Pro to sprzęt dla bogatych

Tak też jest w przypadku najnowszego komputera Mac Pro, którego firma niedawno zaprezentowała. Na stronie producenta dostępny jest konfigurator, który pozwala złożyć sobie sprzęt pasujący do naszych potrzeb. Już podstawowy wariant tego komputera nie należy do tanich, gdyż kosztuje ponad 23 tys. zł. Ale jeśli ostro zaszalejemy, to końcowa cena może nas przyprawić o palpitacje serca. Kwota, którą zobaczymy w podsumowaniu spokojnie wystarczyłaby bowiem na zakup mieszkania w małym mieście lub niezłego samochodu.

Maksymalnie wyposażona wersja tej maszyny kosztuje bowiem 53 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu 205 tys. zł. W takim zestawie znajdziemy 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 2,5 GHz, wspierany przez 1,5 TB RAM’u DDR4 ECC. Za wyświetlanie obrazu odpowiada natomiast podwójny układ AMD Radeon Pro Vega II Duo z 32 GB VRAM w każdym z nich.

Mac Pro

Komputer posiada również dyski SSD o pojemności 4GB, kartę Afterburner, klawiaturę i myszkę Magic Mouse 2 oraz Magic Trackpad 2. Natomiast na dyskach jest zainstalowane oprogramowanie Final Cut Pro X i Logic Pro X.

Ciekawostką w konfiguratorze są kółka, umożliwiające łatwe transportowanie obudowy komputera, ważącej z wyposażeniem około 20 kg. Kosztują one aż 400 dolarów, czyli ponad 1,5 tys. zł. Jest to wyposażenie opcjonalne, a więc nabywca wcale nie musi decydować się na ich zakup, jeśli komputer będzie stał w jednym miejscu. Z drugiej jednak strony, dzięki kółkom dostęp do tylnych portów byłby zdecydowanie łatwiejszy.

Mac Pro

1,5 tys. zł za kółka może się wydawać absurdem. Chyba, że spojrzymy na cenę podstawki dla monitora Apple Pro Display XDR, która kosztuje aż 999 dolarów, czyli niemal 4 tys. zł.

Źródło

You may also like...