Nowych MacBooków nie naprawimy sami. Uniemożliwia to chip T2

Apple wprowadziło zabezpieczenie przed samodzielną naprawą ich nowych Maców i MacBooków. Jest nim układ T2, wymagający ponownej autoryzacji wymienionych podzespołów.

Producenci urządzeń przenośnych i komputerów od lat próbują na nas wymusić naprawę sprzętu wyłącznie w autoryzowanych serwisach. Z ich punktu widzenia jest to bardzo korzystne, ponieważ przynosi dodatkowy i to wcale niemały dochód. Użytkownicy patrzą na to zupełnie inaczej, gdyż zmuszani są do przepłacania za podzespoły oraz usługę serwisową.

Na szczęście istnieje iFixit, który od lat pomaga nam samodzielnie naprawiać sprzęt. Niestety nawet ci specjaliści, są bezradni w przypadku najnowszych Maców oraz MacBooków. Apple odpowiednio się bowiem zabezpieczyło przed samodzielną naprawą tego sprzętu, wykorzystując do tego celu układ T2.

Jest to nowy układ mający chronić sprzęt przed zagrożeniem ze strony hakerów. Okazuje się jednak, że uniemożliwia też samodzielną naprawę sprzętu. Wprawdzie niektóre podzespoły w nowych komputerach można wymienić w niezależnym serwisie, to tych najważniejszych już nie. Wymiana płyty głównej oraz sensora Touch ID wymaga bowiem oficjalnej autoryzacji nowych podzespołów. Potrzebne są do tego specjalne narzędzia diagnostyczne, które posiadają tylko autoryzowane serwisy Apple.

Sprawa wyszła na jaw na początku miesiąca, gdy iFixit wyjawiło, że nowa generacja MacBooka Pro jest niestabilna po wymianie kilku podzespołów. Później odkryto, że nowe części wymagają uruchomienia narzędzia diagnostycznego o nazwie AST 2 System Configuration, które autoryzuje je po naprawie. Serwisant musi po prostu podłączyć komputer do serwerów Apple, by potwierdzić, że naprawa miała miejsce. Jak można się domyślić, wspomniane narzędzie nie jest dostępne dla niezależnych serwisów.

Takie działanie Apple nie powinno być zaskoczeniem. Firma świetnie zarabia na serwisowaniu sprzętu, słono licząc za każdą drobnostkę. Nie może więc pozwolić by takie pieniądze przechodziły jej koło nosa.

układ T2

Źródło: Theverge.com

You may also like...