Małe firmy tracą miliony przez cyberprzestępców

Nie tylko elektrownie zagrożone są atakami cyberprzestępców. Jak wynika z najnowszego raportu brytyjskiej Federacji Małego Biznesu, każdego roku straty małych firm wynikające z ataków hakerów, sięgają nawet 800 milionów funtów.

Raport powstał w oparciu o badanie 2667 firm, z których aż 41 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy padło ofiarą cybeprzestępców. Średnia strata firmy wynikająca z tego tytułu, wyniosła około 4000 funtów. Większość z nich to oszustwa finansowe dokonywane przez przestępców podszywających się pod klientów, lub zakupy z użyciem skradzionych kart kredytowych.

Ponadto 20 procent firm zgłaszało infekowanie wirusami należących do nich sieci komputerowych, a 8 procent potwierdziło włamania na serwery. Z kolei w przypadku 5 procent doszło do włamania, które pociągnęło za sobą kradzież danych.

Małe firmy są często narażone na ataki, ponieważ nie wdrażają odpowiednich procedur, a także często oszczędzają na oprogramowaniu odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo komputerowych procedur.

FSB zachęca rząd do udzielenia małym firmom wsparcia w zakresie zabezpieczenia ich przed cyber atakami. Nie jest to zły pomysł, tym bardziej, że kilka tygodni temu brytyjski Departament Biznesu, Innowacji i Umiejętności przyznał, że każdy taki atak przeprowadzony na średnią firmę, może przynieść straty rzędu nawet 65,000 funtów.

Źródło: V3.co.uk

You may also like...