Nowe baterie wydłużą czas pracy smartfonów

Urządzenia przenośne zasilane są bateriami, a wraz z coraz szybszym wzrostem ich mocy, potrzebują więcej energii. Niestety obecne baterie nie są szczytem osiągnięć, a więc czas pracy skraca się coraz bardziej. Receptą na ten problem może być wynalazek firmy Amprius.

Producent twierdzi, że udało mu się opracować nowy rodzaj litowo-ionowej baterii, dzięki której czas pracy smartfona wydłuży się o około 25 procent. Można by te doniesienia traktować jak wiele innych, mówiących o lepszych bateriach. Jednak w tym przypadku może to być prawdziwe, ponieważ za Ampriusem stoją wielkie nazwiska. Jednym z inwestorów firmy jest Eric Schmidt, prezes Google.

Startup uruchomiony pięć lat temu twierdzi, że nowa bateria wykorzystuje nano-strukturę z krzemowego materiału umieszczoną w anodzie baterii. Dzięki temu materiałowi, rozmiar anody zmniejsza się czterokrotnie, a o tyle samo wzrasta ilość dostarczonej energii.

Pewnym problemem może być żywotność nowej baterii. Producent szacuje ją na 500 cykli ładowań, przy czym po osiągnięciu tej liczby nadal zachowa 80 procent swej pierwotnej pojemności. Obecne baterie litowo-ionowe wytrzymują co najmniej 1000 cykli.

Firma otrzymała 25 milionów dolarów od inwestorów, które przeznaczy na dalszy rozwój technologii oraz szybkie wprowadzenie jej na rynek.

Źródło: Gigaom.com

You may also like...