Mali-Cetus: nowy chip do smartfonów

Firma ARM, znany producent układów do smartfonów z Androidem, zaprezentowała nową generacje chipu graficznego. Procesor nazywa się Mali-Cetus i zaprojektowano go do współpracy z Androidem 7.0.

Zapewne nie wszyscy użytkownicy smartfonów słyszeli o firmie ARM. Jest to lider w produkcji mikroprocesorów, a jego sprzęt znajdziemy w praktycznie każdym telefonie z Androidem. To od niej pochodzą rdzenie jednostek głównych oraz układy graficzne.

Przedsiębiorstwo zaprezentowało właśnie zupełnie nową generację jednostki graficznej, która nazywa się Mali-Cetus. Jest to układ stworzony całkowicie od zera, z wykorzystaniem zupełnie nowej architektury. Opracowano ją przede wszystkim do obsługi wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości oraz z myślą o wielozadaniowości.

Nowy układ może obsłużyć osiem warstw interfejsu użytkownika, czyli o jedną więcej niż poprzednik. Posiada też cztery moduły skalowania, więc może skalować cztery z nich. To sprawia, że będzie szczególnie użyteczny na sprzęcie z Androidem 7.0, który w przypadku multitaskingu wymaga oddzielnej warstwy dla każdej z aplikacji.

ARM twierdzi, że Mali-Cetus może współpracować z wyświetlaczami 2K i 4K działającymi z maksymalną częstotliwością odświeżania do 120 Hz.

Nowa technologia została dopiero zaprezentowana, więc minie co najmniej kilka miesięcy, zanim na rynku pojawią się pierwsze smartfony z układem Mali-Cetus.

Mali-Cetus

Źródło: Anandtech.com

You may also like...