Nachodzące seriale Marvela zachwycą nas kosztownymi efektami specjalnymi
Marvel nie będzie skąpił funduszy na produkcję telewizyjnych seriali. Ich budżety będą zbliżone do kinowych produkcji i wyniosą nawet 150 mln dolarów na każdą serię.
Produkcje telewizyjne rządzą się zupełnie innymi prawami niż kinowe. Głównie chodzi o budżety na scenografie oraz efekty specjalne, które w przypadku projektów realizowanych dla małego ekranu, są znacznie mniejsze. Odbija się to więc na widowiskowości danej produkcji, która jest zdecydowanie słabsza.
Marvel nie chce jednak, by jego najnowsze seriale dla platformy Disney Plus były pod tym względem gorsze od hollywoodzkich blockbusterów. Jak donosi Variety, koncern nie zamierza więc szczędzić na to grosza, gwarantując nowym serialom budżety na poziomie kinowych filmów. Najnowsze przecieki sugerują, że każda z serii otrzyma budżet na poziomie 100-150 mln dolarów. Takie fundusze pozwolą utrzymać ten sam wizualny standard, który tak bardzo kochają fani komiksowych bohaterów.
Marvel wyda mnóstwo pieniędzy na produkcję seriali
Dodam, że telewizyjny dział Marvela, którym zarządza Kevin Feige, zajmuje się obecnie kilkoma ciekawymi projektami z bohaterami pochodzącymi z Marvel Cinematic Universe. Wśród nich wymienić można m.in., Falcona, Zimowego Żołnierza, Lokiego, Vision, a także Scarlet Witch. W planach są też seriale bazujące na postaciach She-Hulk, Ms. Marvel oraz Moon Knight. Zapowiada się więc wiele ciekawych produkcji, które ucieszą fanów komiksów.
Trzeba jednak pamiętać, że takie budżety oznaczają, iż poszczególne sezony seriali nie będą zbyt długie. Jeśli wytwórnia chce zachować odpowiedni poziom efektów specjalnych, to poszczególne produkcje będą miały po sześć lub osiem epizodów.
Stworzenie widowiskowych efektów nie jest bowiem tanie. Dla porównania budżet pierwszych sezonów wszystkich seriali Marvela: Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage oraz Iron Fist, wyniósł łącznie 200 mln dolarów. Każdy sezon zawierał po 13 epizodów, co daje średnio 3,8 mln dolarów na odcinek. A nie można powiedzieć, by wspomniane produkcje posiadały jakieś szczególnie spektakularne efekty.
Wykładanie takich pieniędzy na telewizyjne seriale może być bardzo ryzykowne. Marvel ma już na swym koncie wiele skasowanych produkcji. Zaliczymy do nich chociażby wymienione wcześniej serie. Po zaledwie dwóch sezonach skasowano także Agentkę Carter, po trzech sezonach do piachu poszedł serial Legion, zaś po zaledwie jednym sezonie anulowano ciekawie zapowiadające się Inhumans. A to tylko część z anulowanych seriali. Miejmy więc nadzieję, że nowych serii nie spotka podobny los.
Technogadżet w liczbach