Microsoft zmienia sposób logowania do Windowsa. Hasło stało się zbędne

By zalogować się do konta Microsoftu nie potrzebujemy już hasła. Nowa aktualizacja umożliwia logowanie poprzez Windows Hello lub klucz sprzętowy.

Micrososft już od dawna pozwala zabezpieczyć dostęp do komputera z Windowsem przy pomocy hasła. To średnio wygodne rozwiązanie, gdyż dochodzi kolejne hasło do zapamiętania, który musimy za każdym razem wpisywać. Na szczęście to już należy do przeszłości. Producent wprowadził właśnie nową, znacznie wygodniejszą metodę autoryzacji użytkownika.

Osoby posiadające październikową aktualizację Windows 10, mogą już zrezygnować z korzystania z haseł. Logowanie do komputera może być realizowane za pomocą systemu Windows Hello rozpoznającego twarz użytkownika lub klucza sprzętowego. Microsoft jest pierwszą firmą, która wprowadziła tego typu system autoryzacji, wykorzystujący standardy FIDO2 WebAuthn oraz CTAP2.

Rozwiązanie z punktu widzenia użytkownika, jest nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze. W dotychczas używanym systemie, publiczny klucz magazynowany był na serwerach Microsoftu. Tymczasem obecnie, prywatny klucz jest przechowywany w zaufanym module na urządzeniu z systemem Windows 10. Jest on używany z fizycznym kluczem lub biometrycznym systemem autoryzacji Windows Hello. Takie połączenie zapewnia lepszą ochronę przed malware oraz phisingiem, gdyż hakerzy w żaden sposób nie przejmą danych weryfikujących naszą tożsamość.

Nowa funkcja jest na tę chwilę dostępna tylko w przeglądarce Microsoft Edge. Firma zapewnia jednak, że będzie można z niej korzystać również w innych przeglądarkach.

Windows Hello

Źródło: Microsoft.com

You may also like...