Microsoft chce włożyć asystenta AI do plecaka

Mimo rezygnacji z Cortany, Microsoft nie zamierza całkowicie porzucać pomysłu na asystenta AI. Firma pracuje nad nowym projektem, w ramach którego umieści tę technologię w plecaku.

Najnowszy patent Microsoftu sugeruje, że amerykański gigant pracuje nad zupełnie nowym cyfrowym asystentem AI. Tym razem nie ograniczy się on jednak do naszych komputerów, gdyż będziemy go mogli zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie zamierzamy się udać. Technologia znajdzie się bowiem w specjalnie zaprojektowanym, inteligentnym plecaku.

Kilka lat temu Microsoft podjął próbę wprowadzenia własnego cyfrowego asystenta AI do naszych domów, pod postacią Cortany. Technologia nie wzbudziła jednak większego zainteresowania użytkowników, więc koncern uśmiercił aplikację, która do końca tego roku definitywnie wyjdzie z użytku. Nie oznacza to jednak, że firma całkowicie porzuciła pomysł cyfrowego asystenta.

Asystenta AI będziemy mieli w plecaku

Źródło: USPTO

Najnowszy patent sugeruje bowiem, że gigant z Redmond pracuje nad inteligentnym plecakiem, który będzie pełnił funkcję cyfrowego pomocnika. Plecak dysponować ma kamerą, mikrofonem oraz innymi sensorami gromadzącymi dane wizualne i dźwiękowe, a także ma obsługiwać komendy głosowe.

Z dokumentów wynika, że plecak będzie miał bardzo szeroki zakres zastosowań. Może m.in. służyć jako nawigacja, pomagając poruszać się w lokalizacjach, w których użytkownik nigdy wcześniej nie był. Gdy więc podczas wakacyjnego zwiedzania np. Paryża czy Londynu, zgłodniejemy i zapragniemy znaleźć restaurację, wówczas asystent nas do niej zaprowadzi.

Źródło: USPTO

Będzie także obsługiwał kalendarz dodając do niego nowe wydarzenia, wykorzystując przy tym świadomość otoczenia zapewnianą mu przez kamerę. Innymi słowy, jeśli po drodze zobaczymy plakat zapowiadający występ ulubionego artysty, będziemy mogli wykorzystać go by dodać wydarzenie do kalendarza.

Gadżet przyda się również podczas robienia zakupów w sklepach, gdyż porówna ceny produktów i poinformuje nas, czy nie przepłacamy. Technologia ma być sterowana komendami głosowymi, zaś technologia haptyczna pozwoli dostarczać użytkownikowi informacje, bez jego rozpraszania.

Plecak jest oczywiście tylko patentem, więc nie ma żadnej pewności, że kiedykolwiek trafi na rynek. Nie można jednak wykluczyć, że nawet jeśli gadżet nie pojawi się w sprzedaży, to Microsoft wykorzysta jego rozwiązania w innych produktach konsumenckich.

You may also like...