Miedziana kurtka może nas ochronić przed COVID-19?

Firma odzieżowa Vollebak zaprezentowała nową kurtkę, która według producenta ochroni nas przed COVID-19. Jej sekret to miedziany drut wpleciony w materiał.

Obecna od kilku miesięcy pandemia koronawirusa, mocno dała się nam we znaki. Boimy się, że możemy się zakazić i w najlepszym wypadku spędzić parę tygodni w szpitalu, a w najgorszym utracić życie. Chronimy się więc przed zagrożeniem na różne sposoby, a kolejne pomysły dostarczają nam firmy oferujące coraz bardziej niezwykłe produkty.

Jeden z pomysłów należących do kategorii najbardziej zwariowanych, przedstawiła odzieżowa firma Vollebak. Zaprojektowała bowiem metalową kurtkę o nazwie Full Metal Jacket, która rzekomo ochroni nas przed wirusem.

Miedziana kurtka ochroną przed COVID-19?

Ubranie jest dosłownie metalowe, gdyż w materiał wpleciono miedziany drut. Nie zrobiono tego oczywiście po to, by ubranie stało się bardziej efektowne. Ma to konkretny cel, a jest nim eliminowanie wirusa. Badania dowodzą bowiem, że COVID-19 słabo dogaduje się z czystą miedzią lub jej stopami. Na wielu twardych powierzchniach potrafi utrzymywać się przed nawet pięć dni. Tymczasem na miedzi lub mosiądzu ginie w ciągu kilku minut. Natomiast już po paru godzinach nie można go już wykryć na takiej powierzchni.

Według naukowców z University of Southampton, miedź ma właściwości unicestwiające bakterie i nie chodzi tylko o koronawirusa. Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że w szpitalach wykorzystujących miedziany osprzęt, ryzyko infekcji jest mniejsze aż o 58 procent.

Vollebak twierdzi, że jej kurtka stanowi swego rodzaju barierę antywirusową. Noszenie takiego ubrania zapobiegnie więc osiadaniu wirusów oraz bakterii na naszym ubraniu i zapobiegnie przenoszeniu ich na inne osoby.

Full Metal Jacket wykonano w 65 procentach z miedzi, więc nie jest to produkt tani. Kurtkę wyceniono na 1095 dolarów. Do zapewnień producenta powinniśmy jednak podchodzić z rezerwą, gdyż nie ma pewności czy ubranie jest rzeczywiście efektywne.

Co prawda miedź posiada właściwości antybakteryjne, ale nie da się stwierdzić, czy w kurtce jest jej na tyle dużo, by faktycznie zapewnia ochronę. Jeśli jednak chcielibyście się o tym sami przekonać, to zapraszam na stronę producenta.

Vollebak

Źródło

You may also like...