Powstaje najszybszy miękki robot inspirowany gepardem

Zespół amerykańskich naukowców pracuje nad najszybszym robotem. Miękki robot wykorzystuje biomechanikę geparda, który jest jednym z najszybszych ssaków na świecie.

Robotyka nie ogranicza się tylko do projektowania dużych, stalowych maszyn zdolnych podnosić ogromne ciężary. Inżynierowie z całego świata pracują nad nową kategorią tzw., miękkich robotów, bardziej precyzyjnych i bezpieczniejszych dla ludzi. Takie maszyny nie mają stalowego szkieletu i mocnych siłowników, lecz powstają głównie z tekstyliów oraz posiadają pneumatyczne manipulatory.

Wyjątkowo szybki miękki robot

Jedną z kwestii, którą trzeba w przypadku takich maszyn dopracować, jest poruszanie się. Amerykańskim badaczom z North Carolina State University udało się osiągnąć na tym polu spory przełom. Stworzyli bowiem najszybszą maszynę w historii. Ich miękki robot wykorzystujące biomechanikę geparda i jest od poprzedniej generacji znacznie szybszy na lądzie oraz na wodzie.

Według naukowców kluczem do niesamowitej prędkości geparda jest siłą dostarczana przez jego elastyczny kręgosłup. Zespół stworzył więc nowy typ robota posiadającego sprężynowy kręgosłup zapewniający mu dwa stabilne stany. Przełączanie się pomiędzy nimi wymaga szybkiego wpompowania powietrza do specjalnych kanałów we wnętrzu maszyny. Wówczas uwalnia się znaczna ilość energii, pozwalająca robotowi wywierać nacisk na podłoże, co umożliwia mu ruch.

Miękki robot

Dzięki takiej konstrukcji maszyna o długości 7 cm i masie 45 gramów potrafi przemieszczać się z uniesionymi nad ziemią kończynami. To duży postęp, gdyż poprzednia generacja miękkiego robota opracowana przez zespół, pozostawała w stałym kontakcie z podłożem, co ograniczało ich prędkość. Dotychczasowe modele mogły więc poruszać się po płaskich i twardych powierzchniach z prędkością 0,8 długości swego ciała na sekundę. Nowy miękki robot osiąga już prędkość 2,7 długości ciała na sekundę, a więc ponad trzykrotnie większą. Istotne jest również to, że może pokonywać strome zbocza. We wcześniejszych modelach nie było możliwe, ze względu na zbyt mały nacisk wywierany na podłoże.

Robot porusza się szybciej nie tylko na lądzie, ale też w wodzie. Tutaj przyrost prędkości nie jest jednak aż tak spektakularny, gdyż wynosi ona 0,78 długości ciała na sekundę (poprzednio 0,7).

Jak taki miękki robot wygląda w czasie ruchu, prezentuje poniższy materiał filmowy, przygotowany przez jego konstruktorów.

Źródło

You may also like...