Mikrobateria o 1000-krotnie szybszym czasie ładowania
Jeszcze kilkanaście lat temu telefon komórkowy miał baterię ogromnych rozmiarów. Dziś ma znacznie mniejsza, lecz wraz ze zwiększaniem ich mocy, akumulatory wyczerpują się coraz szybciej. Naukowcy z Ilinois być może mają rozwiązanie problemu krótko działających baterii.
Badacze z University of Illinois na Urbana-Champaign, opracowali nową mikrobaterię, która jest znacznie mocniejsza niż superkondensatory, a jej ładowanie jest w zasadzie błyskawiczne. Stworzenie nowej baterii było możliwe, dzięki opracowaniu nowej, szybko ładującej się katody, a następnie skonstruowaniu pasującej do niej anody.
Dzięki temu udało się stworzyć baterię, której ładowanie jest 1000 razy szybsze w porównaniu do tradycyjnego akumulatora litowo-ionowego, a więc pełne naładowanie telefonu może zająć mniej niż sekundę. Co więcej, sama bateria jest bardzo mała, a to oznacza, że rozmiar urządzeń, które będzie zasilać, również stanie się mniejszy.
Naukowcy pracują teraz nad sposobem wykorzystania nowej baterii w urządzeniach elektronicznych, a także zastanawiają się nad obniżeniem kosztów jej produkcji. Niestety naukowcy nie ujawnili żadnych danych technicznych, a więc nie znamy poziomu napięcia potrzebnego do naładowania baterii w sekundę. A znając zasady fizyki, raczej nie byłoby to napięcie dostępne w domowych gniazdkach elektrycznych.
Źródło: Illinois.edu
Technogadżet w liczbach