Mikrosuperkondensator odeśle tradycyjne baterie do lamusa
Niemieccy naukowcy opracowali mikrosuperkondensator, który może odesłać tradycyjne baterie do lamusa. Technologia pozwala upakować taką samą ilość napięcia jaka znajduje się w ogniwie AAA, na powierzchni zbliżonej do drobinki kurzu.
Nasze gadżety elektroniczne stają się coraz doskonalsze, lecz za ich rozwojem nie nadążają baterie. Technologia zasilania od wielu lat praktycznie stoi w miejscu. I choć powstaje wiele interesujących projektów, to żaden z nich na razie nie wszedł do użytku. Być może wkrótce uda się wprowadzić na rynek wynalazek niemieckich naukowców, który odeśle tradycyjne baterie AAA do lamusa.
To pierwsze takie osiągnięcie, które stwarza podwaliny dla małych systemów magazynowania energii, które można bezpiecznie wszczepiać do ludzkiego organizmu. Mogą one zasilać małe czujniki do monitorowania krwi lub bardziej wyrafinowane systemy. Na przykład do dozowania insuliny lub wspomagania uszkodzonego narządu.
Naukowcom z niemieckiej Politechniki w Chemnitz udało się opracować nowatorski mikrosuperkondensator. Można w nim upakować taką samą ilość napięcia, jaka znajduje się w ogniwie baterii AAA. A mieści się ona na powierzchni tak małej jak drobinka kurzu. Dotychczas superkondensatory wykonane z biokompatybilnego materiału i mogące pobierać energię z organizmu, miały objętość 3 mm sześciennych. W przypadku wynalazku niemieckich naukowców jest ona znacznie mniejsza i wynosi zaledwie 0,001 mm sześciennych.
Mimo tak niewielkich rozmiarów, biosuperkondensator jest w stanie dostarczyć do 1,6 V. Należy jednak podkreślić, że chociaż napięcie jest podobne do baterii AAA, ilość prądu, który może przez nie przepływać, jest znacznie mniejsza.
Podczas testów mikrosuperkondensator był w stanie zasilać zintegrowany system czujników, który mierzy wartość pH krwi. Ponadto system magazynowania energii był w stanie poradzić sobie z realistycznymi warunkami naczyń krwionośnych w symulowanych kanałach mikroprzepływowych, imitujących zmiany ciśnienia i przepływu krwi.
Technogadżet w liczbach