Dotykowa ściana zastąpi wszystkie przełączniki

Inteligentne domy to koncepcja rozwijana od wielu lat. Specjaliści z Uniwersytetu Carnegie Mellon i Disney Research Pittsburgh, posunęli ją jednak znacznie dalej. Ich dotykowa ściana o nazwie Wall++ może w przyszłości znacznie ułatwić korzystanie z różnych urządzeń.

W każdym domu znajduje się mnóstwo przełączników, sterujących oświetleniem, ogrzewaniem, roletami itp. Od jakiegoś czasu powstają więc bezprzewodowe przełączniki, które ułatwiają korzystanie z domowych urządzeń. Grupa badaczy ma jednak znacznie ciekawszy pomysł, a jest nim cała dotykowa ściana pełniąca funkcję jednego wielkiego przełącznika.

Jest to projekt o nazwie Wall++, którego autorami są specjaliści z Uniwersytetu Carnegie Mellon i Disney Research Pittsburgh. Najpierw stworzyli na papierze koncepcję zmiany ściany w duży przełącznik. A potem wykonali prototyp, który pozwoliłby ocenić ten pomysł w praktyce. Stworzony przez nich wynalazek jest w stanie śledzić dotyk, gesty i wyczuwać znajdujących się w pobliżu ludzi. Potrafi także wykrywać i lokalizować pobliski sprzęt AGD, umożliwiając kontrolowanie jego funkcji.

Projekt zapowiada się interesująco, ale trzeba pamiętać, że takie rozwiązania nie należą do tanich. Badacze pracują teraz nad sposobem obniżenia ceny całego projektu. Testują więc różne komponenty, by ocenić, które z nich najlepiej się do tego nadadzą, a przy tym nie będą zbyt drogie.

Trzeba przyznać, że taka dotykowa ściana ma wielki potencjał. Ściana zmieniona w duży interfejs może mieć bowiem sporo zastosowań. Wchodząc do ciemnego pomieszczenia nie będziemy już musieli szukać włącznika światła, czy przycisku unoszenia rolet. Puknięciem w ścianę będziemy też mogli np. włączyć oświetlenie w ogrodzie, czy zmienić nastawy termostatu.

Na razie jest to jednak tylko koncept i nie wiadomo kiedy taka technologia trafi do naszych domów.

dotykowa ściana

Źródło: Yang-zhang.me

You may also like...