Mobilny internet 5G już za kilka lat. Ale tylko w Japonii

Kraj Kwitnącej Wiśni w dziedzinie nowinek technologicznych znacznie wyprzedza resztę świata. Podobnie jest w kwestii technologii mobilnego internetu, gdyż w Europie standard 4G LTE dopiero zaczyna być szerzej dostępny, tymczasem Japończycy już myślą nad 5G.

Japońskie Ministerstwo Łączności, wspólnie z sektorem prywatnym dyskutuje na temat możliwości opracowania technologii mobilnego internetu w standardzie 5G. Uczestnikami rozmów są m.in. NTT DoCoMo, KDDi oraz SoftBank, trzej najwięksi japońscy operatorzy telefonii komórkowej, a także producenci stacji bazowych, tacy jak Panasonic, Sharp oraz Fujitsu.

Ministerstwo chce także zwiększyć przyszłoroczny budżet, by rozpocząć projektowanie pierwszych smartfonów, które skorzystałyby z nowego szybkiego internetu, zaś uruchomienie nowej sieci planowane jest wstępnie na 2020 rok.

Gdyby pomysł udało się zrealizować, wówczas udałoby się uzyskać transfery na poziomie dziesiątek gigabitów na sekundę, co umożliwiłoby bez przeszkód transmisję sygnału w 4K Ultra HD. A Japonia ma w tej kwestii własne plany, gdyż już w 2020 roku chce transmitować w tym formacie 8K letnią Olimpiadę w Tokyo, więc będzie potrzebowało technologii szybkiej transmisji danych.

Źródło: Asia.nikkei.com

You may also like...