Na Słońcu zauważono gigantyczną plamę; jest trzykrotnie większa od Ziemi

Astronomowie zauważyli na Słońcu ogromną plamę nazwaną AR3038, która zwrócona jest w stronę naszej planety. Ma rozmiary trzykrotnie większe od Ziemi i może spowodować burzę słoneczną.

Słońce umożliwia życie na naszej planecie, ale jednocześnie jest na tyle groźne, że może je również całkowicie zniszczyć. Nasza gwiazda nieustannie atakuje Ziemię przy pomocy rozbłysków słonecznych, które mogą zakłócać działanie naszej elektroniki. A w skrajnych przypadkach nawet ją niszczyć. Niewykluczone, że wkrótce pojawi się taka burza, która może spowodować poważne konsekwencje dla naszej planety.

Obiekt odkryty przez astronomów nazywa się AR3038 i obecnie ma rozmiar trzykrotnie większy od naszej planety. Według naukowców, w niedalekiej przyszłości może spowodować średniej wielości rozbłysk słoneczny. Warto też zauważyć, że plama skierowana jest w stronę Ziemi. Oznacza to, że w przypadku rozbłysku w kierunku naszej planety zostanie skierowana intensywna fala promieniowania elektromagnetycznego.

Nie można też zapomnieć, że takim rozbłyskom często towarzyszy koronalny wyrzut masy (CME), który stanowi spore zagrożenie. Niesie bowiem ze sobą naładowane cząsteczki oddziałujące z ziemską atmosferą. Ich uderzenie w atmosferę może powodować burze geomagentyczne, które z kolei przekładają się na zakłócenia GPS, komunikacji radiowej, satelitów itp.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) monitoruje ryzyko nadchodzących rozbłysków słonecznych i CME. Na razie nie wydała żadnych ostrzeżeń dotyczących AR3038.

Nie można jednak wykluczyć, że wkrótce się to zmieni. W ciągu doby AR3038 dwukrotnie zwiększył bowiem swój rozmiar.

AR3038

Źródło

You may also like...