Najmniejsza bateria na świecie ma rozmiar drobinki kurzu

Badacze z Politechniki w Chemnitz zaprezentowali swój najnowszy wynalazek. To najmniejsza bateria na świecie, której rozmiar jest zbliżony do drobinki kurzu. Jej możliwości są natomiast całkiem spore.

Można by sądzić, że na przestrzeni ostatnich lat nie nastąpił żaden znaczący postęp w dziedzinie baterii. To błędne założenie, gdyż ciągle prowadzi się prace nad nowymi technologiami w dziedzinie zasilania. Jedno z ciekawszych osiągnięć na tym polu udało się uzyskać badaczom z Politechniki w Chemnitz. Jest nim najmniejsza bateria na świecie.

Dotychczas użyteczność opracowanych przez inżynierów mikrobaterii była mocno ograniczona. Wytwarzały bowiem zbyt małą moc, miały ograniczenia dotyczące środowiska użytkowania, albo po prostu nie były wystarczająco małe. Nowy wynalazek może jednak wyeliminować te niedociągnięcia.

Badacze wykorzystali w swym wynalazku proces podobny do tego, którego Tesla używa do produkcji baterii dla swych elektrycznych pojazdów. Procedura nazywa się mikro origami i pozwala stworzyć produkt zgodny z istniejącymi technologiami produkcji chipów, a jednocześnie mający wysoką wydajność. Pozwoliło to stworzyć akumulator o rozmiarze poniżej 1 mm kw., przy minimalnej gęstości energii wynoszącej 100 mikrowatogodzin na centymetr kwadratowy. Tak małe rozmiary, znacznie ułatwiają integrację jej z chipem.

Ich wynalazek jest tak mały jak drobinka kurzu. A przy tym może zasilać najmniejsze na świecie chipy komputerowe przez około 10 godzin. Akumulator oczywiście nie powstał z myślą o zasilaniu smartfonów, gdyż jest na to zbyt mały.

Opracowano go natomiast do inteligentnych urządzeń, takich jak biokompatybilne systemy czujników. Naukowcy mają nadzieję, że uda się go wdrożyć w nanoczujnikach, w obszarach takich jak Internet Rzeczy, miniaturowe implanty medyczne, systemy mikrorobotyczne i ultraelastyczna elektronika.

najmniejsza bateria na świecie

Źródło

You may also like...