Najmniejszy na świecie endoskop pozwoli zajrzeć do naczyń krwionośnych

Międzynarodowy zespół naukowców opracował najmniejszy na świecie elastyczny endoskop. Wynalazek pozwala zajrzeć do naczyń krwionośnych, dostarczając wysokiej jakości obraz 3D.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpił ogromny postęp w medycynie i obecnie coraz częściej stosuje się technologie, które jeszcze niedawno byłyby nie do pomyślenia. Jedną z takich technologii są roboty, umożliwiające wykonywanie bardzo precyzyjnych zabiegów, ale to tylko jedno z urządzeń wykorzystywanych przez lekarzy.

Zespoły naukowców z uniwersytetów w Adelaide i Stuttgarcie opracowały najmniejszy na świecie elastyczny endoskop umożliwiający zaglądanie do naczyń krwionośnych. Wynalazek stworzony przy użyciu mikrodruku 3D, dostarcza wysokiej jakości obrazy 3D.

Naukowcy opracowali technologię aby lepiej zrozumieć przyczyny ataku serca, które każdego roku powodują na całym świecie śmierć wielu osób. W samej tylko Australii, choroba sercowo-naczyniowa co 19 minut uśmierca jedną osobę. Istotnym czynnikiem je powodującym jest płytka. Składa się z ona tłuszczów, cholesterolu i innych substancji odkładających się na ścianach naczyń krwionośnych i ogranicza przepływ krwi.

Wydrukowana przez nich soczewka jest tak mikroskopijna, że nie widać jej gołym okiem. Natomiast cały endoskop, łącznie z ochronną obudową, ma średnicę poniżej 1 mm. Dzięki temu naukowcy mogą zajrzeć do wnętrza żyły, by zobaczyć w jaki sposób płytka powstaje, co umożliwi opracowanie nowych metod leczenia.

Na chwilę obecną wynalazek jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, więc nie wiadomo kiedy trafi do lekarzy na całym świecie.

endoskop

Źródło

You may also like...