Najmocniejsza stacja na świecie naładuje elektryczne auto w 5 minut

Zeekr rzuca wyzwanie Tesli i prezentuje najszybszą stację ładowania aut elektrycznych. Stacja ma moc 600 kW i w 5 minut zapewni dodatkowe 300 km zasięgu.

Nie od dziś wiadomo, że największą wadą aut elektrycznych jest stosunkowo niski zasięg zapewniany przez ich akumulatory. Wprawdzie producenci deklarują w materiałach reklamowych, że ich pojazdy na jednym ładowaniu przejeżdżają 500 km i więcej, to rzeczywistość wygląda inaczej. W normalnych warunkach ten zasięg bywa o 20-30 procent niższy, a jeszcze gorzej jest gdy nadejdzie zima.

600 kW stacja Zeekr naładuje auto w kilka minut

To sprawia, że auto trzeba często ładować i dlatego dłuższą podróż trzeba odpowiednio zaplanować, robiąc przerwy na uzupełnienie akumulatorów. Na razie nie wprowadzono na rynek żadnej rewolucyjnej technologii baterii, która pozwoliłaby to wyeliminować. Firmy starają się więc rozwiązać ten problem za pomocą coraz szybszych ładowarek.

Jak niedawno informowałem, firma XPeng Motors uruchomiła nową stację ładującą S4 o mocy 480 kW i natężeniu 600 A. Taka technologia, po zaledwie 5 minutach ładowania zapewni pojazdowi energię na przejechanie kolejnych 200 km.

Zeekr postanowił to jednak przebić i zaprojektował jeszcze mocniejszą stację ładowania. Ma ona imponującą moc wyjściową wynoszącą aż 600 kW. W ciągu pięciu minut potrafi więc wydłużyć zasięg auta o dodatkowe 300 km. Tak dużą moc osiągnięto dzięki specjalnym komponentom chłodzonym cieczą, co pozwoliło bezpiecznie podnieść ją z dotychczasowych 360 kW.

Nowa stacja ładowania rzecz jasna nie będzie oferowała pełni swych możliwości każdemu samochodowi. Pojazd musi obsługiwać tak potężną moc ładowania. Takie możliwości posiada model Zeekr 009, którego producent obiecuje zasięg na poziomie 1000 km. Jego właściciele nie będą już musieli planować podczas podróży dłuższych przerw, gdyż “zatankowanie” zajmie niemal tyle samo, co auta z silnikiem spalinowym.

Na razie nie wiadomo ile takich mocnych stacji będzie dostępnych dla kierowców. Wprawdzie Zeekr ma w Chinach 453 ładowarek, ale są to słabsze 360 kW wersje. Muszą więc zostać zmodernizowane, aby oferować pełne 600 kW mocy.

Zeekr

Źródło

You may also like...